| mjynhgfbvdc a întrebat:

Daca la o soba iese fum imediat cand aprinzi focul dar dupa vreo 10 minute de aerisire nu mai este fum in casa exista risc de intoxicație cu monoxid de carbon?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Precizează dacă iese fum indiferent de poziţia acelei uşiţe de jos.

| mjynhgfbvdc explică (pentru sabin89):

Atunci cand nu bata deloc vantu afara si e linistita vremea nu iese parca

| mjynhgfbvdc explică (pentru sabin89):

Oricum e asa de un an, daca era ceva eram mort pana acum cred

| sabin89 a răspuns (pentru mjynhgfbvdc):

N-ai zis nimic despre uşiţa aia de jos. Sau soba ta nu are o astfel de uşiţă: Dacă are, ea poate fi închisă, întredeschisă sau deschisă larg. Întrebarea era dacă poziţia acestei uşiţe influenţează sau nu ieşitul fumului în acele prime zece minute.

| SharpEagle a răspuns (pentru mjynhgfbvdc):

Poate trebuie s-o mai cureti si tu, sa ma scuturi hornul, d-astea...

| mjynhgfbvdc explică (pentru sabin89):

Nu influenteaza iesitul fumului

| SharpEagle a răspuns:

Cand faci focul, deschizi ceva mai mult gura de "tragere", usita aia de sta cumva mai jos de foc. Dupa ce a luat-o, reglezi puterea focului cu usita respectiva (fluxul de aer care intra pe gura respectiva si e tras pe horn).

| abramovicer a răspuns:

Bubuie soba