| BuGsstormbunny a întrebat:

Cum se produce intoxicarea cu monoxid de carbon în cazul unei sobe de teracota? Cum trebuie sa fie ușile de la soba ca să inhalezi CO, iese pe lângă hornul din casa sau cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AlinMrs a răspuns:

Super amuzant raspunsul precedent? Ideea e ca intoxicare se face prin inhalarea de monoxid de carbon care e inodor/incolor in cazul unei centrale/sobe defecte. Problema e ca nu iti poti da seama de asta daca nu ai un detector de gaze si in general o sa isi dea seama altii dupa ce te gasesesc mort in casa.

| TheMaker a răspuns:

Ușile unei sobe de teracotă nu se închid ermetic, că nu sunt trape de submarin. Monoxidul de carbon, fiind mai greu decât aerul, se va "scurge" din sobă în zona de jos a încăperii. Când ajuns la niveul patului, dai colțul și vine nenea popa să-ți cânte o melodie.

| BuGsstormbunny explică (pentru TheMaker):

Am înțeles, dar pe unde iese monoxidul de carbon dacă sunt închise ambele uși?