| anonim_4396 a întrebat:

Daca lipsa glandei tiroide s-a descoperit la un copil la varsta de 4 luni, si abia atunci I s-a administrat tiroxina, exista sanse ca creierul sa se fi dezvoltat anormal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, dar cel mai probabil va recupera in timp.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"lipsa glandei tiroide"?!?
E ca lipsa...ficatului! Absurd!
Fara glanda tiroida nu poate trai bebe, ca si fara ficat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna sunt Ana si cunosc o persoana care a ajuns la aproape 60 de ani cu diagnosticul de mixedem cretinism. I s-a descoperit la cateva luni dupa nastere ca ii lipseste glanda tiroida.De-atunci urmeaza un tratament cu Tiroida, tironorm(sau cum se m-ai numesc acum medicamentele care inlocuiesc medicamentul-Tiroida)In lipsa medicamentului ii revine Cretinismul(asa a spus doctorul). Greseala rudelor este ca nu a dus-o la control-periodic. Traieste dar are gandirea unui copil de 9ani.