| RaresIoan82 a întrebat:

Daca m-am taiat intr-un burete de sarma am nevoie de vaccin antitetanos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu stiam ca bancile de la scoala se sterg cu burete de sârmă.

| RaresIoan82 explică (pentru darrio2007):

Nici eu nu am mai auzit dar nu stiu daca e nevoie de vaccin sau nu

| Simpatic a răspuns:

Buretele ar fi trebuit sa fie totusi contaminat, insa pentru ca nu ai spus provenienta acelui burete, spun ca ar fi indicat sa faci acest vaccin

"Tetanosul apare ca urmare a infectării unei plăgi cutanate după contactul cu solul contaminat sau cu un obiect ascuțit contaminat: cuie, foarfece, cuțit, așchii sau ace. Animalele pot fi și ele o sursă de infectare. Sporii bacteriei pot exista în tractul lor intestinal, iar prin fecale ajung să contamineze diverse suprafețe. Acești spori sunt rezistenți la temperaturi ridicate și la îngheț, așa încât pot supraviețui mulți ani în mediu. De asemenea, ei sunt rezistenți la fierbere și la dezinfectare.

Tetanosul nu este o boală contagioasă pentru persoanele din jur. Perioada de incubație (intervalul de timp dintre expunerea la virus și debutul simptomelor) a tetanosului este cuprinsă între 3 și 21 de zile, cu o medie de 10 zile. De regulă, semnele de infectare apar în cel mult 14 zile. "

recomand sa citesti 3 articole pertinente :

https://smartliving.ro/vaccinul-antitetanos-unde-si-cand-se-face/
https://www.medlife.ro/......protejeaza
https://www.sfatulmedicului.ro/......abil_19993

| RaresIoan82 explică (pentru Simpatic):

Este burete se sarma cu care se sterg bancile la scoala

| Simpatic a răspuns (pentru RaresIoan82):

In opinia mea in acest caz ar trebui sa faci vaccinul antitetanos, asa cum am intuit si mai sus!
cere de indata sfatul medicului tau de familie!
il poti contacta telefonic pe medic!