| Andreea_Deea_1999_quMo a întrebat:

Daca mama ta sufera de schizofrenie si nu vrea sa doarma de loc fiindca nu isi mai ia medicatia, atunci e momentul potrivit sa sun la ambulanta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Daca simti ca nu mai poti cu ea si nu o poti pacalii cumva sa ii dai medicamentatia intr-un pahar de apa sau ceai (ii pisezi medicamentul) atunci vorbeste maine cu un psihiatru sau cu medicul de familie.

| Andreea_Deea_1999_quMo explică (pentru Sophieka):

Multumesc frumos! Macar cineva sa fie mai intelegator/intelegatoare, ca tine. happy

| Sophieka a răspuns (pentru Andreea_Deea_1999_quMo):

Ce rau imi pare de situatie. Va trebui facut ceva cu ea insa nu va fi usor nici pentru voi, mai ales pentru tine fiindca ea iti este propria mama.

| Andreea_Deea_1999_quMo explică (pentru Sophieka):

Asa este, nimanui din familie nu ii va fi usor.

33 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ti-as dori sa ai pe cineva in situatia celei care a pus intrebarea.
Asa ca las-o mai usurel cu criticile. Am trecut prin asa ceva un an si jumatate cu tatăl meu.

| Andreea_Deea_1999_quMo explică (pentru darrio2007):

Domnul sa te scape de necazuri. Sa iti dea de tot ce iti doresti! Domnul cu voi cu toti care m-ati ajutat!

| darrio2007 a răspuns (pentru Andreea_Deea_1999_quMo):

Sper sa treci cu bine prin aceste probleme.

| darrio2007 a răspuns:

Alo, copilu, nu ti-as dori sa treci prin asemenea probleme. Maturizeaza-te.

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca trebuie sa inveti a vorbi corect, ca mamele noastre nu sufera de nimic.
Trebuie sa spui asa:
"Mama MEA sufera de schitofrenie..."

Eu spun sa-i dati medicatia cu forta, ca ambulanta nu are ce sa-i faca si nu cred ca vine daca nu face rau.
Eu spun sa-i dati medicatia cu forta, ca poate sa devina violenta si sa a bata, sa sparga lucurile din casa sau chiar sa va atace cu cutitul sau alt obiect.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, poti suna la ambulanta, dar ar trebui sa prezinte deja niste simptome medicale, pentru a putea fi internata.
Daca suni la 112 iar echipajul o gaseste in regula, coerenta si cu toate ok, pleaca fara sa rezolve nimic.

| Fatamuntilor a răspuns:

Din PACATE nu!
Suna dur,dar va trebui sa faca ceva NASOL gen sa devina violenta ca sa poti chema salvarea
Stiu ce spun, cunoosc un caz similar ca al mamei tale
Nu cred ca e ok sa ii dai medicamentele in apa, mancare, unele medicamente se inghit intregi.
Vorbeste cu medicul curant al mamei tale. Exista o injectie care o face odata pe luna si a scapat de parte din medicamente,
Curaj, e cruce greu de dus! Pt toata viata!

| Andreea_Deea_1999_quMo explică (pentru Fatamuntilor):

Ei, va trebui sa mai astept, ce sa ii faci? Din pacate ea refuza si injectabilul. sad trebuie' sa spun, ca stie cum sa ne faca sa suferim, desi sunt sigura ca ea nu isi doreste. Trebuie sa raman cu capul sus, macar nu a omorît pe nimeni.

| darrio2007 a răspuns (pentru Andreea_Deea_1999_quMo):

Boala i se va agrava in timp. Crede-ma ca am trecut cu tatal meu prin asemenea probleme. Imi era teama sa plec la munca dimineata. Seara aveam surprize destul de urate.

| Floridori a răspuns:

Nu chiar, deoarece nu reprezinta o urgenta medicala, iar ea nu reprezinta un pericol real pentru ea insasi si pentru cei din jur in acel moment.

De putut, poti suna, dar nu prea isi are rostul in circumstantele descrise de tine.

Daca doriti sa o internati nevoluntar, medicul de familie poate face o astfel de cerere si va poate indruma, daca ii expuneti situatia ce va ingrijoreaza.La fel si psihiatrul care o monitorizeaza.

| Floridori a răspuns:

Ca o scurta completare, raspunsul dat de Sophieka pare o solutie foarte buna si sunt convinsa ca si ea, dar si tu, aveti cele mai bune intentii, dar ideea de a-i da medicamentele "pacalind-o", este o sabie cu doua taisuri, deoarece, daca isi va da seama si ceva in mintea ei nu va functiona chiar corect in acele momente (lucru ce este destul de plauzibil), isi va pierde total increderea in voi si exista posibilitatea ca mintea ei sa creeze noi scenarii si halucinatii.E posibil, inclusiv, ca din aceasta cauza, sa refuze sa mai manance sau sa bea, iar aceste aspecte ar duce la un scenariu si mai grav.

Vorbiti chiar astazi cu medicul ei.Va va indruma, cu siguranta.

| Andreea_Deea_1999_quMo explică (pentru Floridori):

Multumesc pentru ajutor. happy

| Sophieka a răspuns:

Daca esti mai spirituala... Poti cauta ajutor si din partea unei Manastiri, calugari / maici si Preoti.
Slujbe si / sau rugaciuni pentru ea si poti cauta informatii despre schizofrenie - cauze spirituale din partea lui Sergey Nikolayevich Lazarev, are si pagina foarte bine tradusa de catre romani pe Facebook: https://www.facebook.com/lazarev.romania/

si un articol gasit de mine acum din partea unui medic psihiatru Crestin:
https://www.facebook.com/vladschlezak/posts/812196435556433/

| Andreea_Deea_1999_quMo explică:

Nu ma vait, eu doar incerc sa imi ajut mama, care apropo, nu vrea de loc sa isi ia medicatia, indiferent cat de mult am forta-o, vorbesc acum despre tine, Violleta 2022, mama devine agresiva si cand incercam ca o familie intreaga sa ii dam medicamente. Zbiara la noi sau sparge lucruri extrem de galagioase numai cat sa o lasam in pace! Iar eu sunt la ora asta tarzie pe TpU, fiindca mama tot vorbeste si nu pot sa dorm.

| darrio2007 a răspuns (pentru Andreea_Deea_1999_quMo):

Lasa-l că habar n-are. Nu-i doresc sa treaca prin asa ceva. Am trecut prin asemenea probleme. Tatăl meu lua pastilele de față cu mine dar nu le inghitea. Apoi le scuipa si isi facea nevoile prin casă. Un an si jumatate m-am chinuit cu el. Dar avea o varsta inaintata.
Mama ta ar trebui internata la un spital de profil.

| Andreea_Deea_1999_quMo explică (pentru darrio2007):

Imi pare rau sa aud asta despre tatal tau si de tine, nimeni nu merita sa treaca prin asa ceva. Da, va trebui sa facem asta cu ea.

| darrio2007 a răspuns (pentru Andreea_Deea_1999_quMo):

Multumesc, dar intre timp a decedat, in aprilie. Nu puteam dormi noaptea, nici eu nici sotia. Umbla prin tot apartamentul.

| Andreea_Deea_1999_quMo explică (pentru darrio2007):

Si bunicul meu a murit recent, avea diabet si nu isi mai lua medicatia in ultima perioada. Cand a decis intr-un final sa mearga la spital, a murit in noaptea aceea imediat ce a fost pus in perfuzii si intubat de catre medici. Avea si cancer. Asta e, trebuie sa facem faţă.

| darrio2007 a răspuns (pentru Andreea_Deea_1999_quMo):

Tatal meu avea probleme cu gandirea. Nici nu mă recunostea. Plus altele pe care nu le pot spune aici. Este mult mai greu cand nu stii ce vrea si doar trebuie sa deduci ce anume ar vrea.

| Andreea_Deea_1999_quMo explică (pentru darrio2007):

Imi pare rau sa aud.

| Andreea_Deea_1999_quMo explică:

Iti apreciez entuziasmul, dar ia-o mai usor, doar nu vrei sa fie ranita. happy

| Andreea_Deea_1999_quMo explică:

Ii sti pe acei oameni aiuriti care stau in chiloti pe acoperisul casei si zic ca ar fi o balerina, tu esti una din acele persoane.

| Andreea_Deea_1999_quMo explică:

Ca bine zici. Mama miaaaa cum sunt unii! laughing rolling on the floor

| darrio2007 a răspuns (pentru Andreea_Deea_1999_quMo):

Curios ca te amuza totusi.

| Andreea_Deea_1999_quMo explică (pentru darrio2007):

Pai, nu las necazul asta sa ma faca sa fiu speriata tot timpul, dar recunosc, in unele cazuri ii fac faţă, în altele nu.

| darrio2007 a răspuns (pentru Andreea_Deea_1999_quMo):

Va trebui sa fii tare.

| Adelina4679 a răspuns:

La un momendat trebuie sa se simtă obosita si o sa adoarmă.