| anonim_4396 a întrebat:

Va salut. O mama are o fiica cu varsta de 20 ani si sufera de schizofrenie. Mama ei nu poate face fata. Exista vreo institutie in Romanie pentru persoanele cu probleme de schizofrenie? Va rog fara jigniri. Ea a fosta pana acum doi ani la un centru pentru minori cu asemenea probleme. Centru la care a fost nu o mai primeste.

2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Exista in domeniul asistentei sociale anumite centre numite: Centre de recuperare neuro-psihica. Dar din cate am inteles nu prea ofera servicii de calitate si nu prea sunt recomandate, acum nu stiu exact daca toate sunt asa. Probabil mai sunt si alte centre, de obicei sunt clinici de psihiatrie, nu neaparat specializate doar pentru persoane cu schizofrenie. Urmeaza ceva tratament? Ar trebui sa fie mai bine dupa tratament.

| oprescudorin11 a răspuns:

Problema este foarte grava! Schizofrenia se transmite, uneori genetic.Este o boala greu de diagnosticat, sunt rari doctorii care pot sa -i si vindece pe schizofrenici.Iti trebuie o iubire si un consum de energie enorm sa poti realiza o vindecare la acest diagnostic, daca este si adevarat.
Ce intrebi tu, de fapt, se refera la neputinta mamei de a-si intelege fiica, automat vrand sa scape de ea! Centrele acestea, asa numit sociale, desi create cu buna intentie nu au nici in tara, nici afara decat rolul de a caza si accentua boala.
Singura persoana, savant, ce e drept, care a vindecat aceasta boala, a fost C.G. Jung, dar chiar si el a dat rateuri.
De aici te las pe tine sa gandesti cu mintea ta, daca se poate gasi vreo solutie sau alta.