| Anonim_8142 a întrebat:

Daca mananci alune in fiecare seara te ingrasi? Cam cat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Alunele contin multi acizi grasi. Dar alunele pot sa te ajute, dimpotriva, sa slabesti. Conditia: sa nu fie tratate termic.

| fabiola a răspuns:

Nu daca te rezumi la o cantitate mica si cat mai putin prajite in ulei!

mira
| mira a răspuns:

Totul depinde de cantitate, de predispozitie si de calitatea celorlalte alimente de la cina.

| marrr a răspuns:

Nu stiu cat te ingrasi, depinde si de cantitatea pe care o mananci, ca tot ce e prea mult strica. Totusi, alunele deranjeaza rau fierea si te poti trezi in toiul noptii cu o stare de greata de care scapi prin vomitat, ceea ce nu e bine. Si asa nu e recomandat sa mananci alune seara si nu in cantitati mari, mai ales in fiecare zi.

| alexutu001 a răspuns:

Eu sunt de parere ca ingrasa deoarece alunele pe care le cumperi sunt prajite si contin in medie cam 614kcal/100g si daca zici ca le mananci si seara ingrasa cu siguranta

| Alex0194 a răspuns:

Avand in vedere ca alunele sunt grase si le mananci seara ma gandesc ca te ingrasi si nu putin desigur depinde si de metabolismul fiecaruia.

| RaresA a răspuns:

Alunele contin lipide si proteine dar in cantitate mica, nu te ingrasi, dar daca o tii tot asa in fiecare seara devii dependentstraight face

| Babushka a răspuns:

Http://calorii.oneden.com/Calorii-Alune.html
Eu zic ca da. si inca cat... incearca sa te mai abtii :D

| Dannah a răspuns:

Stiu sigur ca ingrasa destul... din propria experienta! deci te sfatuiesc sa bei multa apa plata si sa nu mai mananci alune seara...defapt nimic seara! daca vrei o talie de viespie