| bianca47 a întrebat:

Daca mananci in jur de 300-600 calorii zilnic si arzi tot zilnic in jur de 1000 calorii, cam cat de mult poti sa slabesti intr-o saptamana/luna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Asta se cheama infomaterare si tot ce arzi pui inapoi dublu cand vei manca normal.

| Catrice a răspuns:

Asta daca treci de prima săptămână.

| bianca47 explică (pentru Catrice):

Oh :/ macar o sa incerc

| Frank51 a răspuns:

Slăbești proporțional cu cât nu mănânci.

Procentul de grăsime dat jos este proporțional mai mare cu cât deficitul este mai mic.

Oamenii confundă slăbitul de apă cu slăbitul de grăsime.

| Furnicuta000 a răspuns:

Ar insemna sa mananci numai piept de pui si legume. Dar mai mult de 10 kg pe luna nu cred ca poti sa slabesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti gras tare e usor sa dai jos kilograme, Dar cand e vorba de numa cateva kilograme pe acolo e mai greu. Corpul tau e obisnuit cu un numar de calorii -daca o deprimezi se va obsinui sa supravietuieasca asa. Imediat ce renunti la dieta isi va reface rezervele de grasime - deoarece corpul considera vital.
Daca te uiti atent la ce mananci te poti incadra la 1000 de calorii dar 300-600 Nu->.

| JusTPauL a răspuns:

Nu ai cum sa mănânci doar atâtea calorii pe zi.
Eu mănânc în jur de 4000 sau peste și nu pot sa trec de 80kg și am 1.88.
Cu un deficit de kcall 50% poți slabi foarte mult într-o săptămână. Nu se poate calcula în kg, dar clar o sa vezi și o sa simți diferența de kg.

| nuivoiesăspun a răspuns:

Fiecare dintre noi are o rată metabolică de bază, adică un nr de kcal, care variază în funcție de de vârstă, sex, greutate, înălțime (de exemplu eu la 1.67m am o rată metabolică de bază de 1350kcal), adică nr de kcal pe care tu îl consumi zilnic ca să te menții la forma actuală. Slabirea se face doar prin deficit caloric, adică eu ca să slabesc ar trebui să mănânc undeva la 1000-1100kcal pe zi. Acum e foarte important și din ce vin cele 1000 kcal, dacă vin din piept de pui la grătar si salată de crudități, e una, dacă vin din Mc și kfc, e alta.

Se recomandă, ca zilnic, pentru a nu-ți pune sănătatea în pericol, să mănânci un minim de 1000kcal.

Sportul este foarte important atunci când vrei să slăbești