| lolalolita a întrebat:

Daca mananci multe fructe te ingrasi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Doηηa a răspuns:

Mai bine mananci putin din toate, fara excese.

| FlyingFox a răspuns:

Orice in exces dauneaza, dar mai bine mananci multe fructe decat dulciuri sau paste fainoasehappy

| Ronni a răspuns:

Eu de când ma știu mănânc fructe cu tonele (azi am mancat 8 mere, 2 banane, un strugure mare, o piersica si câteva prune) si sunt slaba (47 kg, 170 cm).
Fructele sunt sănătoase si nu cred ca exista persoana care sa susțină ca s-a ingrasat de la fructe. Oamenii inventeaza motive false ca sa nu mănânce fructe pentru ca e mai ușor sa te îndopi cu carne si pâine.
Chiar daca fructele au fructoza, nu înseamnă ca mâncarea pe care o mâncam nu are zahăr. Aproape tot ce este conservat are zahăr pentru ca este un conservant foarte bun.
Plus fructele sunt ușor de digerat (nu ca lactatele si carnea) si conțin multe vitamine.
Sper ca te- am ajutat happy

| Bijou22 a răspuns:

Salut.Da,fructele in exces ingrasa.Acum iti voi explica de ce:
Trebuie sa mancam fructe zilnic pentru a ne mentine sanatosi si tineri, dar, atentie! In timpul dietei(ca de exemplu), fructele reprezinta o sursa de glucide a organismului, insa nu ar trebui sa mancam mai mult de doua fructe pe zi atunci cand vrem sa slabim.
Si o sa intrebi de ce ingrasa mai exact fructele.Asta este explicatia:
Zaharul si fructele(fructoza) mareste glicemia daca mananci fructe in loc de dulciuri, adica te ingrasi.
Sper sa iti fi fost de ajutor. happy

| yully16 a răspuns:

Avand in vedere ca ele pot mari glicemia da..in exces pot ingrasa