| anonim_4396 a întrebat:

Daca medicul stomatolog mi-a recomandat extirparea nervului + tratament de canal + obturație și ulterior coroană, există șansa să rezolv cu o incrustație și dacă nu, după cât timp de la intervenția celor relatate mai sus pot opta pentru coroană?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Depinde de cat de afectat e dintele, cat de macinat e. Daca medicul ti-a recomandat curatarea canalului si apoi coroana (presupun ca pe pivot te referi), adica dinte slefuit, pivot in radacina si imbracat pivotul, inseamna ca dintele are nevoie de tratamentul asta, ca e mai durabil si conserva dintele mai bine. Dupa un anume timp ti se pune coroana, cateva saptamani probabil ca sa se vindece locul, e eficient tratamentul asta chiar daca dai ceva bani, dar nu te vor dezamagi.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Există șansa să rezolv cu o incrustație. Nu.
2. După o lună.