| anonim_4396 a întrebat:

Daca mergi la un ginecolog pentru un control de rutina, eventual pentru o infectie sau ceva de genu acesta poate sa-si dea seama k esti insarcinata fara ca tu sa soliciti un astfel de control?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sigur, daca sarcina are peste 6 saptamani, ginecologul va sti ca esti insarcinata. de altfel, e bine sa-ti faci un test de sarcina inainte si sa-l instiintezi, fiindca examinarea ginecologica a femeii in primul trimestru de sarcina se face cu precautii pentru a nu rani bebelusul.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Daca esti insarcinata de destul timp, desigut.

Laur
| Laur a răspuns:

Da, e foarte probabil sa te examineze si ecografic (infectiile netratate pot determina modificari ale anexelor), si tot ecografic se poate vedea si prezenta sarcinii.

| gabimaris a răspuns:

Daca acest control de rutina implica ecografie si/sau tuseu vaginal, sigur medicul iti va confirma eventuala sarcina!
Oricum inainte de ecografie sau tuseu, medicul trebuie sa te intrebe data ultimei menstruatii si daca ai contacte sexuale si de ce ai venit la medic etc etc! Cel putin asa cred ca ar trebui sa se intample! Nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Da, absolut.
Este datoria medicului să te înștiințeze despre prezența unei eventuale sarcini.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. Exista semne precoce care indica prezenta unei sarcini.