| Marius232cnz a întrebat:

Daca mergi la ginecolog, isi poate da seama daca esti insarcinata si daca te pipaie sau doar ecografie?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sarcina cu varsta pana in 2-3 luni poate fi pusa in evidenta doar prin testarea de sarcina sau prin intermediul ecografiei.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ginecologul nu te pipaie, te examineaza. Poate identifica fara ecografie o sarcina mare, peste 10-11 saptamani, pana atunci e nevoie de ecografie

| Marius232cnz explică (pentru Brigaela):

A facut 5 teste de sarcina in zile diferite unele la distante chiar de o saptamana au iesit toate negative, i-a venit ciclul de 2 ori. Sunt sanse de a fi insarcinata?

| Brigaela a răspuns (pentru Marius232cnz):

Daca a avut menstruatie normala, sarcina este exclusa

| Violleta2022 a răspuns:

La ginecolog nu te pipaie, ti se face control ginecologic si la cerere, chiar ecografie.
Da, prin consult ginecologic se poate constata o sarcina, la fel si prin efectuarea unui ecograf.

| Victoria18 a răspuns:

Depinde de doctor. Un doctor cu experienta isi va da seama, daca e un pampalau nu.

| gabriielaaa a răspuns:

De la pipăit si contol genecologic. Nu i neaparat nevoie de ecografie.

| Diana_Cernea_1997 a răspuns:

In urma unui control se poate da seama doar dupa analize, ecografii, dupa pipait nu are cum la 3 sapt copilul nu se simte, nu-i atat de vizibil cum este la 4 luni. Dar pana la doctor 3 teste de sarcina in 3 zile, 1 poate sa zici ca da un raspuns eronat dar in 3 zile si 3 teste chiar nu are cum...