| Superior a întrebat:

Daca-mi scot amigdalidele va fi mai bine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca ai fi facut puroi in gat de 3 ori pe an, si ai fi incasat la fiecare "fericire" din asta, cate 100-140 de peniciline, sa vezi cum ai vedea rostul.
Totusi, nu le am scoase, pentru ca a inceput cu polipii, iar eu, vazand sange, incepusem sa zbier de au scapat asistentele tavitele cu instrumente din mana si se uitau dupa avioane. Am facut o "draguta" de hemoragie, care a facut imposibila realizarea operatiei principale.
Prostia asta m-a costat foarte multe saptamani de Moldamin mai tarziu. Iar sirul Penicilinelor si al altor antibiotice l-am pierdut, pur si simplu.
Cine are probleme dese cu gatul (si aici ma refer la puroi in gat, fie iarna, fie vara) e OBLIGAT sa le scoata. Cine nu, mai bine sa stea pe amigdalele lui.

5 răspunsuri:
| AndreiWeisz a răspuns:

Amigdalide? Wtf laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Simonasimona1992 a răspuns:

Amigdalele*
Amigdalita este numele afectiunii.
Asa
Daca ai frecvent probleme cu inflamarea lor si tratarea acestora este extrem de indelungata si uneori aproape inutila, da. Poate e mai bine.
La mine aasa a fost, cel putin.
Singura problema este, ca atunci cand nu mai ai amigdalele trebuie sa ai grija sa te inveti sa nu respiri aer rece pe gura. Respiri pe nas( ceea ce e mai indicat, pentru ca nasul are rolul de a incalzi si filtra aerul inspirat).
Nu te va mai durea gatul foarte frecvent.Trebuie sa ai grija la raceli totusi, sa le tratezi constiincios, pentru ca acestea nu se vor mai opri la nivelul gatului, ci vor cobora direct spre plamani.

| MasterOfDark2017 a răspuns:

NU