| anonim_4396 a întrebat:

Daca nu ai voie sa iei paracetamol deoarece iti afecteaza ficatul ce substituente pentru tratarea racelii cunoasteti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Nu e nicio problema daca iei un paracetamol la nu stiu cat timp... (chiar daca nu il recomand, eu personal nu iau medicamente decat in situatii de criza). Oricum, paracetamolul nu trateaza raceala, ci simptomele. Asadar, nu TRATEAZA. Doar te ajuta sa te simti mai bine fizic. Raceala se trateaza cu ceaiuri calde, fructe si vitamina C cat cuprinde, somn cat poti de mult (pe bune, somnul e de departe cel mai bun medicament), si pozitivism. happy
Multa sanatate!

| Amilik a răspuns:

Nurofen Raceala Si Gripa este foarte eficient.

| Pitzipoanca a răspuns:

Afectarea hepatica apare in momentul depasirii dozelor normale. Poti sa iei paracetamol pentru raceala. Presupun ca nu ai de gand sa iei zeci de pastile.