| bogdan1004 a întrebat:

Daca nu ma astampar:La degetul mare de la mana stanga,pielea mi s-a inrosit, s-a umflat si ma doare (cand strang). Cred ca mi se face puroi.Ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Cred ca este vorba despre un panaritiu. Panaritiu este o infectie, care apare de obicei la degete in urma unei intepaturi, taieturi sau rosaturi in zona apropiata unghiilor. Un panaritiu superficial debutant este tratat prin aplicarea locala de antiseptice, eventual prin administrarea de antibiotice pe cale orala. Tratamentul unui panaritiu profund sau superficial colectat este inainte de toate chirurgical, de urgenta si sub anestezie locala sau generala, chirurgul scoate puroiul si tesuturile necrozate. In absenta tratamentului, un panaritiu superficial se poate intinde in profunzime, iar un panaritiu profund poate antrena o septicemie (descarcari repetate de germeni si ale toxinelor lor in circulatia sangvina). Fiecare descarcare provoaca atunci un puseu febril insotit de frisoane, germenele este, in plus capabil, sa patrunda si se dezvolta intr-un alt punct al corpului. In concluzie, cel mai indicat lucru ar fi sa mergi la medicul de familie, pentru o consultatie si un tratament adecvat. In rest, sanatate maxima!

| bogdan1004 explică (pentru Corina):

Acu mi s-a mai dezumflat oare imi va trece de la sine?

| Corina a răspuns (pentru bogdan1004):

Panaritiul este o infectie, dupa cum am mai spus, care nu prea trece de la sine. Pentru orice eventualitate, poti pune niste Betadine sau Iod pe degetul respectiv. Un leac babesc, dar care trebuie aplicat cand infectia este abia la inceput, consta in a pune un ibric cu apa la fiert si cand apa clocoteste sa bagi si sa scoti degetul in apa de mai multe ori. Apa oparita impiedica dezvoltarea infectiei. Dar acest lucru trebuie facut cand ai simtit prima data durere in deget si cand locul respectiv pulseaza.

| bogdan1004 explică (pentru Corina):

E mi-e mi-a mai trecut odata de la sine bine dupa zile de durere

| Corina a răspuns (pentru bogdan1004):

Ce sa-ti spun? Ai trei variante: ori astepti sa-ti treaca de la sine (daca spui ca ti s-a mai intamplat), dar cu riscul unei complicatii, ori incerci leacul cu apa clocotita, ori mergi la medic. Hotararea iti apartine in totalitate!

| bogdan1004 explică (pentru Corina):

Ma voi gandi oricum multumesc foarte mult si frumos pentru aceste sfaturibig grin

| Corina a răspuns (pentru bogdan1004):

Cu multa placere!

| Corina a răspuns (pentru bogdan1004):

Multumesc de apreciere! Iti doresc o zi buna in continuare!

| bogdan1004 explică (pentru Corina):

Multumesc la fel

11 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Să te vadă un medic și îți zice ăla ce să faci!

| bogdan1004 explică (pentru MMihai):

Multumesc anticipat de raspunslaughing am fost sarcastic

| Martis_Gabi_1995 a răspuns:

Gheaurelaughing