| bornsinner a întrebat:

Daca nu sunt asigurat la sistemul de public de sanatate in prezent si nu sunt inscris la un medic de familie, pot obtine o consultatie CU PLATA la unul?

Daca da, in ce interval variaza tariful?

Mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In principiu, ar trebui sa poti avea o consultatie la orice medic, atata vreme cat platesti consultatia.
Evident depinde de cat dureaza consultatia si de ce natura este, fiindca tarifele difera de la un medic la altul, de la o problema la alta.
Dar nu te costa nimic sa suni la clinica unde doresti sa mergi si sa intrebi.

| bornsinner explică (pentru Violleta2022):

Doar un control de rutina, dupa care vreau sa cer un set de analize pe care sa le fac ulterior (cu plata, desigur). Nu mi se raspunde niciodata la telefon la cabinetul la care sunt inscrisi ceilalti membri ai familiei.

Intrebam in principiu daca se practica.

Mersi de raspuns.

| Violleta2022 a răspuns (pentru bornsinner):

Mergi pana aoclo si cere relatie directa.
Stiu, uneori este frustrant ca nu se raspunde la telefon, dar deh, mai sunt si incompetenti pe lumea asta, sau unii sunt f ocupati si efectiv refuza sa piarda timpul la telefon.

Eu te-as sfatuii sa mergi la o clinica privata sa te consulte, fiindca esti primit si tratat diferit, fiindca oricum platesti.

| bornsinner explică (pentru Violleta2022):

Bun. Multumesc happy

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu la medic de familie ci la o clinică. Oricare clinică!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți, 100-150 lei. Dar apoi trimitere la medicul specialist - 150-350 lei, Analize 100-250 lei.
Te voi contacta în privat pentru o asigurare de sănătate privată care te costă 1, 50-2 lei pe zi, pentru beneficii anuale de 100 000 Euro.

| Fatamuntilor a răspuns:

In clinicile mai mari tarifile sunt afisate la vedere (de obicei pe usa.Iar medicul iti va spune si el)

| CodrutElian1990 a răspuns:

Dar de ce nu te inscrii la medicul de familie?

| bornsinner explică (pentru CodrutElian1990):

Nu pot deocamdata.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru bornsinner):

Daca nu poti sa te inscrii la medicul de familie, poti merge sa obtii o consultatie cu plata la medicul de familie sau direct la un medic speciaist. Trebuie doar planificare.
Cred ca nu faptul ca n-ai domiciliu in localitatea unde locuiesti te impiedica sa nu te poti inscrie!? Nu este necesar acest lucru.

| bornsinner explică (pentru CodrutElian1990):

Momentan nu sunt angajat si nici asigurat la CAS. De asemenea, nu am nici medic de familie. Doresc sa-mi fac un control de rutina, un set de analize, vaccinul anti COVID si ulterior sa plec din oras.

De aici a pornit intrebarea.

Multumesc pentru raspunsuri. Am inteles ce trebuie facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suna acolo unde vrei consultatie, e de la 50 la 200 lei

| Mopmop a răspuns:

Te poti duce la CAS si platesti pe 3 trei luni. Cu adeverinta de plata mergi la medicul de familie pe care il au ai tai. Simplu...