| anonim_4396 a întrebat:

Daca o mama face un copil după 40 de ani copilul iese cu retard mintal? E o regulă cu retardatul sau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
43 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Foarte putine cazuri.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Tu mă gândesc că îmi ști multe din răspunsuri pe TPU, tu ce părere ai după răspunsurile pe care le dau as suferi de o forma de retard? Spun asta că în ultima vreme am probleme grave de atenție, concentrare sunt varza.da mă gândesc că sunt probleme cognitive cauzate de depresia cronica și nu retard...

| DarthNiger a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa parerea mea nu pari a fi o persoana care sufera de retard, si eu am oarecare probleme de concentrare si de atentie, de exemplu de foarte multe ori uit unde imi pun anumite lucruri fiindca imi atrage atentia altceva si uit pur si simplu.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu? La modul cel mai serios?

Normal ca nu happy

Hai zau asa, nu te mai judeca asa de mult. Nu mai fii asa dr cu tine.

Se mai intampla sa ai probleme de atentie. Daca chiar vrei parerea mea sincerca, care cred eu... ca te-ar putea ajuta, cred ca ai nevoie doar de o pauza.

O pauza de la toate aceste lucruri, un refugiu. Fie el fizic undeva singur, fie in mintea ta. Sugereaza-ti ce vrei cu adevarat, impune-ti acele lucruri. Fii impacat cu tine.
Tot ceea ce s-a intamplat pana acum, nu mai conteaza. Conteaza ce faci de acum, din secunda asta si cele ce urmeaza.

Esti de treaba, ma gandesc doar ca nu multe persoane iti zic asta. Ai nevoie si de putina incurajarewinking ai tot ce trebuie sa ai in tine. Sunt convins de asta si as vrea sa ma crezi.

Hai, bate pumnul ^_^

| anonim_4396 explică (pentru DarthNiger):

Mersi, apreciez ..la școală eram premiant in liceu dar înafara școlii nu am impresionat cu nimic, nu m-am făcut deloc remarcat. Mă gândesc uneori la treaba asta și din cauza faptului că sunt foarte tăcut nu sunt deloc sociabil sunt singurul din familie care sunt așa, stau izolat complet de societate e ciudat rău având în vedere că in liceu eram bun la învățătură, premiant. Cred că ar trebui sa îmi fac un IQ test am înțeles că ar fi 400-500 de Ron sa elucidez misterul că sorămea mă face retard câteodată deși ea e analfabeta funcțională, inculta... laughing Sa găsit cine să mă judece hehe

| DarthNiger a răspuns (pentru anonim_4396):

Parca m-as descrie singur, stai linistit, nu ai absolut nimic, ceea ce ai tu e lipsa de socializare si nimic mai mult, se poate rezolva usor, iar in legatura cu sora ta, ignora ceea ce spune fiindca vrea doar sa scoata o reactie de la tine si nu pune la inima pentru ca e familia ta, arata ca tu esti cel intelept si inteligentwinking in rest mult noroc si incredere in tine cat mai multa.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Da mersi frumos pentru încurajare..pai e cam greu să renunț la TPU laughing TPU e viața mea big grin dar da, ai dreptate am nevoie de o pauza.happy

| anonim_4396 explică (pentru DarthNiger):

Așa e, sper și eu să nu am nimic sad

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu de TPU, m-am referit o pauza de la viata ta, de la ce faceai pana acum. Schimba rutina, schimba gandurile, fii asa cum vrei sa fii. Iar pentru asta, este nevoie de o pauza, sa iti faci ordine in ganduri ^_^

| Wr3nch a răspuns:

Nu. Sunt doar riscuri mai mari, nu e garantat. Is care au iesit asa din mama de 20.

| Celcestietot a răspuns:

Nu as vedea legatura. Ai citit tu undeva vreun studiu? happy

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Zicea un user și na. eu știam că lipsa de iod pe perioada sarcinii din cauza lipsei iodului și a vitaminelor copilul poate ieși cu retard mintal...

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe perioada sarcinii si nu numai, in primii ani de viata, per total, ca omul totusi se dezvolta cu timpul, procesul dezvoltarii inca nu se incheie cand ai iesit din fabrica. (:

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Numai în cazul în care ieși rebutlaughing

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Numai in cazul in care te actualizezi mai greuhee hee
Vreo 2 ani acolo. De ce consuma cei mici lapte produs de glande, pe langa ce mai este cunoscut de oamenii obisnuiti? Nu pentru ca ar contine si iod? Eu cred ca si pentru asta.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Pai cred că da, și ibe fac, acum de ceva vreme avem și sare iodata ..pai consuma, da înainte nu consuma așa ceva fiindcă nu le cumpără părinții care erau preocupați de gloanțe sau alcool, de la starea sănătate generală a mamei pornește tot.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

De la mama, chiar si de la tata. Am auzit experit care spuneau ca sarea iodata este foarte nociva, de aceea ar fi recomandat sa o inlocuim cu cea neiodata.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Daca e consumata in cantitate foarte mică nu e nocivahappy

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate intr-o cantitate foarte mica si foarte rar.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Eu nu prea consum sare, eu sunt mai mult cu dulciurile, da in ultima vreme nici dulciuri nu prea consum...

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca lipsa consumului de altadata al ducliurilor te face sa te simti mai bine, ai procedat corect ca le-ai lasat mai usor. Ele nu sunt sanatoase consumate intr-o cantitate mare, dar pe vreme de iarna te ajuta oarecum si o cantitate mai maricica.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Da, da nu pot sa ies sa fac cumpărături sunt în carantină și taicămeu maică-mea e la spital rămâne să dau o comanda da nu se compara nimic cu prăjiturile din cofetărie proaspete.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pui pe cineva sa ti le aduca intr-un bagaj frigorific, asa se pastreaza totusi acea prospetime si gust. Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

E langa mine cofetăria da lenea e prea mare, mi lene câteodată și că exist laughing fur curent degeaba laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ce spui, am si eu momentele mele laughing. Are si lenea cauza sa pana la urma, sa privim partea bunawinking.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Naspa frate.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, cateodata iti da si planurile peste cap.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

sad

| StrongHeart a răspuns:

Important este sa fie botezat cat mai repede si totul va fi bine.

| DarthNiger a răspuns:

E doar un risc, nimic categoric iar in caz in care copilul se naste cu probleme, acesta ar putea avea orice fel de probleme nu doar retard.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista riscuri ceva mai mari decat la un copil nascut de o mama mai tânără, dar nu e regula. Copilul poate fii perfect sanatos.

| Dana2103 a răspuns:

Iese normal

| anonim_4396 explică (pentru Dana2103):

Daca tu spui miss Oltenia happy

| Adrian5575 a răspuns:

Sunt sanse mai mari sa iasa cu probleme. Cu vedere, auz, orice.

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Nu, nu este o regulă. Riscul este puțin mai mare să se nască copilul cu complicații, atât. PUȚIN.

| anonim_4396 explică (pentru h379m3973423):

Am înțeles.

| 95AnastasyaNastyaSya0997 a răspuns:

Deci sa inteleg ca mama ta avea 40+ cand a rămas gravidă...se explică acum

| anonim_4396 explică (pentru 95AnastasyaNastyaSya0997):

Se explică că ești agramată da. Macar eu nu am fost conceput din incest ca tinehee hee

| 95AnastasyaNastyaSya0997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Țeapă
Am fost dorita și iubită.

| anonim_4396 explică (pentru 95AnastasyaNastyaSya0997):

Ok. Gata inceteaza, am și alte lucruri mai bune de făcut decât să vb cu o agramată. Seara buna!

| Eusunt132 a răspuns:

Salut, sa stii "Overeem" ca sunt sanse, doar ca foarte mici. Spre exemple am o matusa care a facut 2 copii in ultimi 3 ani, Ea avand acum 45. Copii ei sunt complet normal, si chiar daca copilul va fi cu o mintre retarda...este un dar de la dumnezeu si prin phihologi si multe terapii va fi ok.

| anonim_4396 explică (pentru Eusunt132):

Acum depinde și de gradul de retard, daca e sever evoluția lui e cam nasoala daca e între borderline și normal e ok.retardul mintal nu se poate vindeca e un handicap cu care trebuie sa traiesti toată viața ..acum nu toate formele Sunt așa grave încât să te distrugă că om pe toate planurile

| Eusunt132 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, am inteles.