| IonutPetre12 a întrebat:

Daca o operatie de chist/furunc etc costa 350 de lei.Si eu am mai multe de operat costa tot 350 sau 350 fiecare? Am mai fost operat si inainte doar cu un chist si inca ceva mic la ureche si mi-a luat doar 350.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Una-i chist, alta-i furuncul. Eu mi-am facut singur "operatie" de furuncul. Eram tanar si cand a inceput sa ma doara (la ceafa l-am avut) m-am dus la spital. Medicul chirurg l-a taiat si m-a chinuit degeaba ca nu era copt. O femeie batrana m-a invatat sa pun ceapa (foi) pe plita, sa le incalzesc un pic pana la ingalbenire (daca n-ai plita pe o bucata de tabla pe aragaz) si sa le pun acolo lipindu-le cu leucoplast. Dupa cateva zile si-a facut un varf alb. Am rugat un coleg, m-a spalat cu spirt, apoi, cu o penseta dezinfectata in spirt flambat, mi-a scos varful alb si a strans de el pana a iesit totul. Ulterior cu vata si spirt m-a dezinfectat in locul acela. A turnat si un pic de spirt in orificiul ramas. Apoi m-a bandajat cu bandaj si leucoplast. Au mai iesit cateva mai mici dupa dar nu m-am mai dus la doctor. Am facut la fel.