| Ymela a întrebat:

Daca o persoana afla la spital in urma unor investigatii ca are o boala sau o probema de sanatate acesta are dreptul sa le ceara doctorilor sa nu le comunice rudeniilor si familiei? In cazul in care persoana a venit la spital cu parintii iar doctorii trebuie sa le comunice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Daca esti minor, medicii sunt obligati sa instiinteze parintii sau apartinatorii legali.
Daca esti major, poti cere medicului sa pastreze informatiile confidentiale. Este ilegal sa spuna cuiva fara acordul tau.

| darrio2007 a răspuns:

De obicei se spune rudelor(familiei) daca pacientul are o boala netratabilă, nu pacientului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Iar doctorii trebuie sa le comunice.
Acest - trebuie- are nevoie de clarificare.
Dacă o persoană a venit, s-a prezentat la spital împreună cu părinții, este majoră sau minoră?
In cazul că este minoră, responsabilitatea grijii față de viața sși sănătatea minorului o au părinții.
Conținutul unui dosar medical este secretul personal al persoanei internate. Acces la el are medicul care are pacietul în grijă. și alt personal medical. Acest dosar este secret, în sensul că nimeni nu are acces la aceste date și este interzisă comunicarea acestui conținut către terțe persoane sau foruri oficiale, inafară de justiție, iar aceasta doar în urma unei hotărâri judecătorești.
Astfel dacă ești persoană adultă, dta poți solicita în mod expres medicului ce anume să comunice sau să nu comunice părinților tăi.
în cazul în care părinții te-au însoțit la spital, iar situația este de așa natură încât părinții tăi trebuie anunțați să ia măsuri concrete, de exemplu o transfuzie de sânge, atunci părinții vor fi anunțați.
Dar sunt alte situații mai delicate în care dta poți să ceri păstrarea secretului, minoră fiind, de exemplu în fazele incipiente ale unei sarcini. Astfel ai acest drept și ești apărată de lege, iar dacă medicul nu respectă legea iar tu poți dovedi asta, poți să îl dai în judecată. și să ceri despăgubiri.

| alina2k18 a răspuns:

Depinde de boala si starea in care ai fost adus in spital.
Daca ai fost adus inconstient in urma unui accident vascular e necesar sa comunice diagnosticul familiei.
Daca esti diagnosticat cu TBC de asemenea se informeaza familia NEAPARAT si este supusa la niste teste.

| Bizon95 a răspuns:

Daca persoana e majora si in deplinatatea facultatilor mintale (nu e handicapata mental, si deci nu e responsabila)

atunci raspunsul e: DA, ABSOLUT DA

conceptul se numeste "confidentialitatea doctor pacient"
https://www.google.com/search?q=confidentialitate+doctor+pacient

si consta in faptul ca la doctor (sau la avocat, e la fel) POTI SA SPUI TOT FARA SA OMITI NIMIC, iar...

DOCTORUL E OBLIGAT DE LEGE SA TINA SECRETUL

si protejat de lege (adica, daca politia sau judecatorul il intreaba el NU spune)... la fel la avocat, exact acelasi principiu

de ce exista asa ceva? din cauza ca altfel, oamenii ar ascunde lucruri, care le pot agrava boala si chiar sa ii duca la moarte

chiar si daca pacientul este minor(a), doctorii, daca NU e treaba lor (adica nu au nevoie de semnatura parintilor) nu spun nimic din ce afla de la pacient, de exemplu nu o sa spuna ca ai un tatuaj, sau chiar nu o sa spuna ca nu mai esti virgina, atat timp cat ai venit cu o mana rupta nu o boala venerica

| BuLaNNNeL a răspuns:

Dacă ești major cred ca da.

| Saveluc a răspuns:

In mod normal "Da". pacientul in cauza nu pote sa idi ia de multe ori decizii de unu singur. dar dacă pacientul este intr-o stare foarte gravă "10-15%" aproape de moarte, Doctorul trebuie sa știe cum sa le dea de veste adică sa nu provoace alte incidente