| simplegirl2 a întrebat:

Buna! cineva in domeniul asigurărilor de sănătate!?
-Daca o persoană se îmbolnăvește și afla deodată la spital că are o boala grava,acesta nefiind asigurat,poate să își facă o asigurare buna după ce afla sau in timpul procedurilor?
Repet, nu avea în momentul aflării la spital!
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

În momentul în care vrei să faci o asigurare de sănătate ești pus să declari pe proprie răspundere că nu suferi de boli grave. Îți dai seama că dacă spui asta după ce deja ai aflat că nu e așa, comiți un fals. În afara consecințelor penale posibile, o altă consecință directă vă fi anularea de drept a oricărei polițe încheiate în aceste condiții.

| simplegirl2 explică (pentru mihai69):

Inteleg...multumesc de raspuns!

| Wr3nch a răspuns:

Nu prea, pentru ca ofertele bune le ai cand nu se stie ca ai deja boli cronice sau severe.