| anonim_4396 a întrebat:

Daca port ciorapi (dresuri) pot reduce riscul de a face varice? Conteaza tipul de ciorapi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doar daca porti ciorapi speciali de la farmacie.

| micurutza2005 a răspuns:

Da este chiar indicat cei cu varice sa poarte ciorapi dar nu au efect oricare, trebuie sa cumperi ciorapi speciali pentru varice, daca nu ai inca nu trebuie sa-i porti ci trebuie sa eviti statul in picioare mult fara sa te misti, mersul mult pe jos cu greutati in mana, obezitatea, problemele de circulatie periferica, de inima, diabet, colesterol marit pentru ca asta inseamna grasime in sange si aceasta se depune pe peretii vaselor si ingroasa sangele si acolo apar problemele de circulatie si apoi de varice, ai grija la alimentatie sa mananci cat mai sanatos sa eviti problemele de circulatie proasta a sangelui si sa bei multa apa pe zi pentru fluidificarea sangelui si nu o sa ai varice, daca ai in familie pe cineva cu varice acestea se poate si mosteni deci un motiv in plus sa ai grija sa nu le faci si tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt ciorapi speciali pentru varice. Costa mai mult dar sunt necesari daca ai probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai varice si vrei sa scapi de aceasta problema, iti recomand sa folosesti ciorapi compresivi. eu din timp mi i-am procurat si nu prea am probleme cu varicele. mi-am cumparat acesti ciorapi de la cafiby, o firma italiana, destul de buna si serioasa. i-am gasit pe un site de tehnica medicala din Iasi, mi i-am comandat online (eu sunt din Braila) si mi-au fost adusi acasa prin curier rapid. aici se gasesc, sunt mai multe tipuri: http://www.tehnica-medicala.ro/categories/Ortopedie/Ciorapi-Compresivi/
merita incercati!

| solarian a răspuns:

Doua intrebari, un singur raspuns: sigur ca da! uite, am gasit un site unde ai mai multe informatii: http://www.ciorapi-medicinali.ro

| gabrieltriconf a răspuns:

Da, conteaza! Sunt ciorapi medicinali sau compresivi care reduce riscul de a face varice.