| alela_diane a întrebat:

Daca rezultatul biopsiei este,, displazie mamara de tipul adenoza Imi puteti spune daca este cancer si daca poate recidiva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este cancer, este o leziune benigna, dar reprezinta un risc crescut de cancer. Poate recidiva findca este produsa de un dezechilibru hormonal care nu inceteaza si care produce leziuni asemanatoare glandei mamare ramase.

1 răspuns:
| dulcineea a răspuns:

Termenul de adenoza se poate referi la orice proces hiperplazic al tesutului glandular (proliferarea acinilor si a ductulilor terminali); din acest punct de vedere adenoza poate fi incadrata in entitatea numita boala fibrochistica; cea mai frecventa este varianta scleroasa (adenoza sclerozanta), insotita de proliferarea stromei. O alta leziune sclerozanta este cicatricea radiala. Ambele leziuni pot fi confundate cu carcinomul glandei mamare si dupa unii autori semnifica risc crescut de dezvoltare a neoplaziilor de san.