| anonim_4396 a întrebat:

am displazie de sold si am 14 ani se mai poate face ceva?
am luat in greutate din aceasta cauza
parintii mei nu au avut posibilitatea de a-mi lua un ham si...
ma puteti ajuta va rog mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Scaderea in greutate este de prima "urgenta " in cazul displaziei de sold congenitale si netratate la varsta la care inca se putea corecta cu ham Pavlik--- un exces de cateva kg in plus face ca articulatia soldului sa suporte de 3 ori mai multa forta raportat la greutatea corpului. Deci, prima prioritate este sa ajungi la greutatea corespunzatoare varstei si inaltimii. Innotul si terapia acvatica, ca activitati fizice, sunt recomandate celor cu displazie de sold (te ajuta sa dai jos si din kilogramele in plus, bineanteles alaturi de o dieta sanatoasa)
La varsta ta, tratamentul este chirurgical --- nu exista alt tratament care sa repozitioneze capul femurului in cavitate! Operatia nu o poti amana la nesfarsit caci te expui riscului distrugerii cartilajiilor celor doua oase care nu se articuleaza in pozitie normala( atunci sa vezi dureri la mers!)
Ai aici explicat tratamentul :http://www.sanatateatv.ro/......old-part2/
Numai bine!

| alexandraalis a răspuns:

Poti lua legatura cu cei de la Crucea Rosie din orasul tau.
Stiu ca ei se ocupau cu distribuirea de medicamente si altele pentru oamenii cu venituri mici.
La scoala esti?
Directorul scolii se poate implica in procurarea unui ham.
Sau poti sa mai dai anunturi, poate are cineva si vrea sa-l doneze.
Iti trimit gandurile mele bune, iti doresc sanatate, imi pare rau ca nu am ham, as fii vrut sa te ajut, iubesc mult copiii.

| T3uu a răspuns (pentru alexandraalis):

Nu au avut venituri atunci, dar acum au, dar nu asta e problema
problema este ca hamurile sunt doar pentru copii de 4-5 luni si eu am 14 ani. dar multumesc ca ai incercat si iti doresc si tie multa sanatate si faricire

| alexandraalis a răspuns (pentru T3uu):

Si atunci de ce cauti ham?
Exista un suport din fier pe care te poti sprijini cand mergi, il tii de manere si mergi cu el in fata, dar nu imi amintesc acum cum se numeste, mersor, nu mai stiu.