| anonim_4396 a întrebat:

Daca se face operatie de fibrom iti scoate uterul si nu mai poti face copii? Sau este o operatie fara nici un risc? Sau cu riscuri nu atat de grave?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| crisa a răspuns:

http://www.sfatulmedicului.ro/......74_76.html
Fibromul poate fi extirpat chirurgical, intregul uter poate fi extirpat sau poate fi micsorat medicamentos. Alegerea tratamentului va fi facuta in functie de severitatea simptomelor si de importanta pastrarii fertilitatii.

7 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Orice interventie chirurgicala implica riscuri! Daca e cazul sau nu de histerectomie ( daca la asta te gandesti )...depinde de gravitatea cazului tau... doar medicul iti poate spune...

| rael a răspuns:

Doar medicul ginecolog este in masura sa-ti raspunda daca este cazul de histerectomie totala ( adica extirparea uterului ) cu sau fara anexectomie laterala /bilaterala ( extirparea unui ovar /a ovarelor )
Tot el este in masura sa-ti recomande si felul operatiei ( clasica sau cu laser )
Poti (si e bine s-o faci pentru linistea ta sufleteasca ) sa consulti inca un specialist de la o clinica de ginecologie.
Daca va fi nevoie doar de extirparea uterului, nu vei mai putea avea copii, dar vei avea ciclu; daca va fi nevoie si de extirparea ovarelor, nu vei mai avea nici ciclu si vei intra in menopauza fortata.
Medicul specialist va hotari ce e mai bine pentru sanatatea ta, fibroamele, daca sunt prea mari si nu pot fi tratate medicamentos, pot duce la anemieri severe sau alte chestii mai nasoale.
Intr-adevar, riscuri exista ( chiar si la o "banala " apendicita ) dar atunci cand in cumpana poate fi chiar viata ta...
Oricum, nu amana, prezinta-te la medic daca nu ai facut-o inca si urmeaza-i indicatiile

| cristinela a răspuns:

depinde cat de mare este fibromul si unde anume este in uter...

| stardeea a răspuns:

e o operatie serioasa, poti sa mai ai copii dar poti sa ii nasti numai prin cezariana

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Histerectomia inseamna extirparea uterului, deci nu mai faci copii. histerectomia totala este extirparea si a anexelor(ovare, trompe.) intri in menopauza fortata. dar, daca esti tanara si ai un fibrom, poate sa-ti scoata fibromul si sa ramai cu o parte din uter si chiar cu ciclu si atunci poti avea copii. acum totul depinde de marimea fibromului, de pozitia lui, etc. cel mai important lucru este sa nu astepti prea mult. fa operatia, tratament sau ce iti indica un medic foarte bun, pentru. ca fibromul creste. iar este important de stiut, ca nu ar trebui sa faci operatia cu un medic ginecolog ci sa te duci la o sectie de chirurgie (spital) ginecologii opereaza citeva fibroame pe an, ei fac cezariene. un chirurg opereaza zilnic inclusiv fibrom si este mai experimentat. iti doresc sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Care sunt cauzele care duc la operatia de fibrom?

| ilona a răspuns:

Normal dupa o operatie de fibrom nu mai poti avea copii.