| animari a întrebat:

Care sunt riscurile dupa o operatie de fibrom la care a fost facuta operatie totala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt riscuri intraoperatorii si postoperatorii imediate: hemoragii importante, intoleranta la un anestezic. Apoi riscuri postoperatorii la interval scurt: in general infectii postoperatorii, probleme in vindecare plagii.
Pe termen lung, riscurile histerectomiei totale sunt mici. Femeile care au suferit o interventie chirurgicala au risc crescut de ocluzie intestinala si de eventratie.

Laur
| Laur a răspuns:

Animari, fibromul uterin e o tumora benigna, deci odata inlaturata nu mai creaza probleme. Singurele riscuri sunt cele ale interventiilor chirurgicale generale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Operatie de embolizare a fibromului uterin, exista si posibilitatea asta, se pastreaza uterul intreg.
http://www.romedic.ro/operatie-de-embolizare-a-fibromului-uterin-0N4441
Nicio operatie nu este lipsita de risc. Daca o femeie are o greutate mai mare, este bine ca ea sa slabeasca inate de a face operatia, pentru ca aceasta sa decurga mai usor.
Complicatii:
# Sangerare abundenta in timpul operatiei
# Dupa operatie rana se poate infecta
# Deteriorea vezicii urinare sau a uretrei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai am menstruatia dupa operatie de leiomiom al uterului.