| razadeluna a întrebat:

Daca se manca mai putin pe vremea lui ceausescu, erau oamenii mai sanatosi atunci?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

Era ca si acum ai bani mamanci mult nu ai rabzi.

| Leea1234 a răspuns:

Pentru ca acel "putin", era mancare sanatoasa, fara coloranti si alte minuni!
tin minte ca mancam un parizer, bunatate, si salamul de atunci mai continea si carne, nu ca cel de acum care contine soia si apa!
stii cum se spune "putin dar bun", nu ca acum "mult si prost"!

| eni a răspuns:

Atunci mancam paine de la bunica din cuptor, iar acum franzela umfalta cu aditivi. Ce mancam era natural, acum totul e sintetic, si ne ataca organismul. De aceea noi nu o sa traim cat ei. Ei munceau pe camp la aer curat, iar noi levenim toata ziua in fata calculatorului.

| Brotacelu a răspuns:

Putin si sanatos decat mult si toxic, taranu atunci manca o rosie cu branza de vaca si paine, toate facute sanatos, acu ne-am dat pe shaorme si alte d-astea de la fast-food-uri, atunci nu erau asa ceva... d-aiawinking

| fluturas a răspuns:

Nu erau nici atatea porcarii de chipsuri si cred ca lucrau mai multi oameni pe camp, in gradina si mancau mai multe fructe/legume proaspete big grin

| cotzobel a răspuns:

Eu cred ca erau mai sanatosi, dar nu neaparat ca mancau mai putin, ci din cauza ca nu erau atatia virusi care provoaca atatea boli

| warwara a răspuns:

Pe atunci existau mai putine produse cu E-uri, chimicale, etc, oamenii mancau mult mai natural si e normal ca erau oarecum mai sanatosi.
cel putin asa cred eu happy

| alisaaa a răspuns:

Pai nu cred ca erau neaparat mai sanatosi din cauza ca mancau mai putin ci din cauza ca alimentatia nu era foarte variata, nu existau porcarii pe care la mancam toti acum, pentru ca acum in orice gasesti coloranti si conservantistraight face deci cred ca din cauza alimentatiei mai sanatoase si a activitatilor diversificate ce presupuneau sport, adica de exempli erau dusi de profesori la cules de nu stiu ce si nu stiu cum, nu ca as fi trait in perioada accea dar am auzit de la bunicibig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. De ce? Vrei sa propui infometarea populatiei? Oricum de douazeci de ani se duce o politica de saracire si infometare constanta a populatieiwinking