| Radu_Ionut_1993 a întrebat:

Cand era mai bine pe vremea lui ceausescu sau acum

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Parerile sunt impartite.Din anumite puncte de vedere era mai bine.Cu mancarea era mare problema.Galantarele din alimentari erau aproape goale dupa 1980.Stateai ore intregi la cozi pentru o bucatica de salam.In schimb nu erau atatea crime, atatea furturi de miliarde si scapa basma curata, atatea tampenii de orice fel sau copii care la 10 ani deja fac sex si apoi regreta pe aici, pe Tpu.Era un altfel de respect atunci.Mic dar era. Aproape toata lumea muncea.Greu dar muncea.DA, ERA MAI BINE.

9 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Erau si pe vremea comunismului anumite avantaje si lucruri bune dar si lucruri rele.
La fel si in democratia de acum sunt si avantaje dar si dezavantaje.
Daca nu ar mai exista atata saracie si salarii proaste in general si daca ar fi mai multe locuri de munca, democratia de azi ar fi excelenta

| maradona10 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Democratia de azi este una foarte proasta din toate punctele de vedere. daca comunismul lui n.c ar fi fost putin mai bland ai fi fost perfect dar oricum era destul de bine

| AvalohAlyn a răspuns (pentru maradona10):

In vremea lui Ceausescu nu aveai voie la libera exprimare si nu aveai deloc libertatea de exprimarea, de alegere, de opinie.
De exemplu daca ieseai in strada sau scriai undeva intr-o carte sau faceau un film ca nu e Ceausescu si comunismul buni, a doua zi te bagau la inchisoare.Consideri ca e normal sa nu ai voie sa iti sustii opinia si libertatea de exprimare?happy
Sau consideri ca e normal ca romanii erau obligati sa asiste la toate mascaradele alea de evenimente comuniste si sa il ''slaveasca'' pe Ceausescu ca pe un zeu? Singurul care trebuie slavit e Dumnezeu.
Si mai crezi ca e normal ca ei sa promoveze ateismul si mai ales sa nu te lase sa lucrezi pentru o institutie de stat daca iti arata-i credinta?
Pe bunicul meu l-a prins in armata(a lucrat si in cadrul armatei) cu o iconita si i-au luat-o si radea de el superiorul sau ce o fi ala ..si mi-a zis ca atunci cand erai prins ca aveai icoane sau sustineai crestinismul si credinta in Dumnezeu la vedere,erai amendat sau dat afara chiar de la locul de munca.happy Ma refer la o institutie ca armata,scoala,spital, primarie etc.
E normal ca pe vremea comunismului anumiti preoti si calugari sa fie inchisi, prigoniti si torturati?

Eu zic atat, comunismul are si lucruri bune dar mai multe rele deci democratia de acum ar fi perfecta daca nu ar mai fi saracie, salarii mici si lipsa locurilor de munca.
Comunismul si Ceausescu a trebuit sa dispara.A fost un rau pentru Romania.
happy

| maradona10 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ok iti respect parerea ai dreptate sunt unele puncte rele pe care le-a avut acel regim dar o intrebare pentru. tine poti compara acel regim Ceausescu cu regimul lui kim din corea? sau cu regiuml rusiei? in privinta biserici atunci tu spui ca ei promovau ateismul dar cate avorturi se facea? sau cate crime sau violuri se facea? iti spun eu foarte rar pentru ca se pedepsea foarte aspru (nu ca acum ca 7 tampiti violeaza o fata si ii lasa liberi ) si prin aceste pedepse aspre ei de fapt taia raul din radacina ceea ce si DUMNEZEU vrea, ca pe acest pamant sa nu mai fie atat rau crima viol etc. in legatura cu torturarea preotilor etc aici era o greseala mare. cat despre acest regim democrat totul este foarte prost pentru noi romani prin democratie intelegem:furt. proxenetism la cel mai inalt grad din Europa droguri batai pe strada pusti de 14-18ani ce fac misto pe strada de batranei etc eu unul sunt plecat din tara de mult timp singurul lucru care m-ar intoarce inapoi ar fi tara aceasta minunata cu munti manastiri rauri si istoria ei. cat despre guvern ce mai spui despre guvern? pff

| AFR81 a răspuns:

Nu putem face o comparatie. Fiecare regim politic are avantajele si dezavantajele sale. Daca intrebi populatia, parerile sunt, in continuare, impartite.

| Oana92 a răspuns:

Nu as da libertatea de acum pe ''confortul'' de atunci...E drep ca nu am trait acele vremuri, dar din povesti stiu cam ce inseamna de fapt comunismul. Si in principal insemna sa taci si sa gandesti cum ti se dicteaza! Sau erai torturat, tu (si) fizic si toata familia ta psihic...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceaușescu din punct de vedere al economiei României si acum din punct de vedere al libertății

| maradona10 a răspuns:

Tu ce parere ai? ai citit sau ti-a povestit cineva mai invarsta despre tot ce a insemnat comunismul? un presedinte mai patriot ca, ceausescu nu o sa mai intalneasca Romania