| Joker3134 a întrebat:

Chiar asa pe vremea lui Ceausescu nu erau gaze, adica mureau oamenii de frig in case? asa de rau era la bloc? se lua aproape zilnic curentul?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Se lua curentul cand se depasea sarcina admisa in planul de economii. Nu facea nimeni lectiile la lumanare.
Au fost perioade in care se lua curentul timp de 2 ore.
Gazele aveau uneori presiune mica si nu puteau asigura incalzirea apei calde si de incalzire. Nu erau centrale termice de apartament.
Cel mai rau a fost dupa 1986, in special la serviciu, deoarece caldura era rationalizata.
La unul din polii frigului unde locuiam nu era prea rau.

6 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Da, se lua zilnic curentul, la mine se lua de la 12 la 14 si seara o ora de ex de la 19 la 20.
Gazele la mine nu se luau, dar in multe zone se luau, se lua si caldura, apa calda destul de des.

| RKBlue a răspuns:

Curentul se lua zilnic, nu aproape zilnic, dupa ora 8.
Caldura era 2 ore pe zi.
Depinde, insa, si de unde stateai. Daca te aflai intr-un oras cu un combinat chimic, de exemplu, erau blocuri incalzite mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru Joker3134):

Ba puteai.
Lectiile se faceau la lumanare.
Stiu asta clar, de la parintii mei care au prins vreamea asta destul incat sa isi aminteasca tot.
Faceai lucruri si dupa 8...

Si, tocmai am intrebat, si de fapt, nu se lua lumina tot timpul la 8.
Imi joaca memoria feste. laughing
Se lua des insa, in special iarna, aproape in fiecare zi.
Vara se lua mai rar si era lumina naturala pana mai tarziu, deci nu era asa problema.

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Lectiile se faceau si la lumanare.
Poate nu peste tot, dar cel putin in zona mea, se lua curentul si multi ajungeau sa-si faca tema la lumanare sau lanterna, mai ales iarna.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru RKBlue):

Se lua curentul cand se depasea sarcina admisa in planul de economii. Nu facea nimeni lectiile la lumanare.
Au fost perioade in care se lua curentul timp de 2 ore.
Gazele aveau uneori presiune mica si nu puteau asigura incalzirea apei calde si de incalzire. Nu erau centrale termice de apartament.
Cel mai rau a fost dupa 1986, in special la serviciu, deoarece caldura era rationalizata.
La unul din polii frigului unde locuiam nu era prea rau.