| pbvl a întrebat:

Daca sotul meu are glicemia 126 dimineata pe nemancate(doar o cafea, fara zahar, a baut anainte de analize)are diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| miky_5469 a răspuns:

Nu e o certitudine ca are diaet pana nu repeti analizele, mai nou exista si alte analize care sa puna diagnosticul! este adevarat ca glicemia iese modificata si in functie de ce ai mancat seara inainte de culcare si mai ales inainte de analize! te sfatuiesc sa mai repetati analizele de cateva ori ca sa fiti siguri te tot! succes!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Are cel putin predispozitie de a face diabet. Trebuie neaparat sa mearga la medicul diabetolog, sa faca analize suplimentare. Nu amanati, acum e momentul sa controleze aceasta boala doar prin regim, fara tratament. Daca amanati, va fi obliat sa ia tratament fiindca boala va evolua.

mariana
| mariana a răspuns:

Valoare normala a glicemiei la maximum este 120, daca sotul tau a avut 126 dimineata, pe nemancate, este cazul sa mearga la medic pentru a-i face un test de glicemie provocata, ori alte analize care i-ar putea pune in evidenta faptul daca sufere sau nu de diabet. Fiind o boala nedureroasa, este necesar sa fie facute investigatiile la primul semnal care apare si pana atunci, dulciurile ar trebui evitate, iar painea pe care o consuma sa fie dietetica si intr-o cantitate mai mica.
Multa sanatate.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Ai la adresa de mai jos valorile glicemiei atat inainte de a manca cat si dupa. Oricum eu zic ca nu se poate stabili atat de usor daca are sau nu diabet. Glicemia este, dupa valori, mai mare decat normal, dar in cazul acesta ar trebui sa faceti niste teste in plus. Se repeta analiza, se face si analiza dupa mancare, se poate face si glicemie provocata - la spital - adica se bea glucoza in cantitate mare si apoi se ia sange la o ora, doua, trei...
Mie, personal, asa mi s-a facut pentru a se exclude diabetul.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Scuza-ma am uitat sa dau si adresa...
http://www.emedonline.ro/......rticle.php
Sanatate multa,

| cube a răspuns:

Daca tot esti asa ingrijorata de ce nu-l sfatuesti sa faca niste analize?