| anonim_4396 a întrebat:

In urma unor analize a iesit ca pisica mea ar avea diabet din cauza glicemiei foarte mare. Dar in dimineata in care i-au fost facute analizele el a lins o lingurita de miere si mancase un pic. Cat de relevante sunt analizele astea? Iar daca maine ii face analize pe nemancate o sa iasa valoarea corecta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Ca si la oameni,inainte de analize,nu trebuie sa mananci si in cazul analizelor pentru glicemie,chiar nu trebuie consumat nimic dulce.
Probabil a doua analiza,pe care o va face,daca nu mananca nimic de cu seara,iti va arata adevaratele valori ale glicemiei.
Pisicile nu au voie sa manance dulce:ciocolata,miere, prajituri, creme, stafide, etc.

| anonim_4396 explică (pentru pietrean):

De miere nu stiam. Sper sa iasa bine glicemia maine.

| Roxin a răspuns:

La fel ca la oameni, si la animale sunt masurate valorile din sange. Sunt perfect relevante si precise. Daca peste noapte doarme normal, la urmatorul set de analize totul o sa fie in regula. Si sunt fan Vama! happy

| anonim_4396 explică (pentru Roxin):

Dar ca a mancat nu are cum sa schimbe corectitudinea analizelor?
Cine nu ar fi fan?laughing

| Roxin a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai sunt si care dispretuiesc piesele lor, sau...nu e genul lor happy
Substantele din mancare pot fi usor descoperite si delimitate de restul elementelor din sange. Pisicile, animalele in general, au un al mod de a asimila nutrientii din alimente, deci, nicio grija! happy

| anonim_4396 explică (pentru Roxin):

Habar n-am vad maine dupa ce le repet si sper ca e doar o greseala si atat.

Eh, vream sa zic ca imi plac. Cred ca de vreo luna tot adorm pe epilog. laughing Atatea genuri de muzica pentru atatea tipuri de oameni.

| Roxin a răspuns (pentru anonim_4396):

Epilog...o stiu toata la pianbig grin E printre preferatele mele, dar si cea de la user-ul tau imi place la nebunie. O cant de fiecare data la karaoke happy Succes maine cu pisicul! happy

| anonim_4396 explică (pentru Roxin):

Eu nu ma satur phoenix - vremuri, vecinii cred ca au invatat-o pe derost la cat le-am fredonat-o.
Multumesc frumos.