| Adriana_9241 a întrebat:

Daca sunt la menopauza si nu am o viata sexuala, ce pot face pentru a trece mai usor peste aceasta perioada (ameteli, dureri de cap, stari de voma, greturi, transpiratii fierbinti si reci). Va multumesc! Ofer

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu are treabă menopauza cu viața sexuală.
Tratament naturist

- Infuzie preparata dintr-o lingurita de flori sau doua de fructe de paducel; se beau 2 cani pe zi, din care ultima seara, inainte de culcare.
- Tinctura preparata din 2 gr flori si frunze de paducel la 100 ml alcool, prin macerare timp de 8 zile. Se iau 10-15 picaturi de 3 ori pe zi.
- Infuzie concentrata preparata din 3 linguri de talpa gastii, la 1 cana de apa; se iau 4-5 linguri pe zi.
- Tinctura preparata din 20 gr planta talpa gastii la 100 ml alcool de 700, macerat timp de 8 zile; se recomanda cate 40 de picaturi de 2 ori pe zi si o data seara inainte de culcare, preferabil in infuzie de flori de tei.
- Pentru tratamentul tulburarilor circulatorii care survin in cadrul menopauzei se recomanda: 20 gr flori si frunze de paducel, 20 gr talpa gastii, 30 gr frunze de menta, 10 gr fructe de anason, 20 gr radacina de valeriana, din care se face o infuzie preparata din 2 linguri amestec de plante la 1 l apa. Prima cana se bea dimineata, calda, la aproximativ 400C, iar a doua numai usor incalzita si indulcita cu miere, se va bea cu inghitituri mici, seara, inainte de culcare.

- Pentru ameliorarea tulburarilor hormonale se recomanda urmatoarele retete:
- Rp. 1: flori de salcam 20 gr, flori de soc 20 gr, pelin 10 gr, radacina de lemn dulce 20 gr, radacina de cerentel 20 gr, boabe de ienupar 10 gr. O lingura de amestec de plante se pune la macerat timp de 3 ore intr-o cana cu apa, dupa care se fierbe timp de 5 minute la foc domol, iar dupa alte 10 minute de repaus se filtreaza. Se beau 2-3 cani pe zi. Se poate prepara cel mult 1 l de infuzie, care se va tine la frigider. De fiecare data cand se bea, se incalzeste la 400C si se indulceste cu miere.
- Rp. 2: flori de coada soricelului 20 gr, frunze de vasc 15 gr, coada racului 15 gr, traista ciobanului 25 gr, sunatoare 20 gr, talpa gastii 5 gr. Se prepara o infuzie din 2 linguri amestec de plante la 1 l apa. intreaga cantitate se bea in cursul unei zile. Seara se mai poate prepara o noua infuzie care se bea indulcita, inainte de culcare.
- Dieta lacto-ovo-vegetariana, bogata in sucuri si cruditati, cura crudivora depurativa timp de 5-7 zile pe luna, cu grau incoltit.
- Se bea suc de orz verde, 3x50 ml pe zi.
- Se tine cura cu babe de ienupar.
- Baia vitala de 2 ori pe zi timp de 25 minute.
- Dusul scotian alternant de 2-3 ori pe zi.
- Dusul rece general de 3 ori pe saptamana.
- infasurarea scurta de 2 ori pe saptamana.
- Baia de soare, cura de aer cu gimnastica respiratorie si fizica.

- Reflexoterapia, prin masarea urmatoarelor puncte:
*Zona uter, punctul 50 timp de 5 minute.
*Zona ovare, punctul 36 timp de 3 minute.
*Zona tiroida, punctul 11 timp de 3 minute.
*Zona limfatica corp inferior si superior, punctele 39, 40 timp de 2 minute.
*Dupa 20-25 sedinte (1 pe zi), ciclurile menstruale se vor regla, dar este necesar sa se continue cu 1-2 sedinte pe saptamana, timp de o luna.
*Percutia usoara a vertebrelor D7 si D9, o data pe zi.
Sursa: http://www.terapii-naturiste.com/remedii_naturiste/menopauza.htm
Pa, pa.

2 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Ca sa eviti asemenea probleme, trebuie sa urmezi cateva sfaturi, incearca sa nu te mai stresezi,, fa multa miscare fizica regulata. În cazul dietei e necerar sa acumulezi cat mai mult calciu din alimente si suplimente. Renunta la cofeina, cola, alcool, tutun si bea multa apa. Consuma peste macrou, somon, sardele si legume, in special telina, morcovi si multe fructe.

| psiholoaga a răspuns:

Suplimente de omega 3 si menopausal. Sunt mai scumpe, dar maica-mii i-au usurat mult trecerea. Cat mai multe legume verzi (spanac, broccoli, salata, varza), grau incoltit si nuci (migdale, alune de padure, nuci, nuci braziliene).