| chioscuta a întrebat:

Daca sunt mai retras,mai rezervat,mai timid,mai emotiv si nu vorbesc prea mult, etc inseamna ca sunt autist sau ca am elemente autiste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Ai spus tu că eşti timid. Uite, ai găsit problema aici. Nu înseamnă neapărat că ai o boală mentală sau ceva de genul.

| RAY a răspuns:

Nu are nici o legatura pur si simplu asa te-ai obisnuit sa fi

| chioscuta explică (pentru RAY):

Am inteles ca autistii nu sunt constienti de ce se intampla in jurul lor.Eu repar calculatore, telefoane ma pricep la orice tine de tehnica, auto-moto nu ma pricep la bucatarie, cred ca asta e singurul lucru care nu stiu sa il fac si poate ca or mai fi na...Sunt pasionat de masinistiu sa conduc din clasa 6, acum sunt clasa 11, ma ingrijoreaza faptul ca nu pot deschide o discutie cand sunt prezente mai multe persoane, hai ca de fata cu 3-4 persoane nu am treaba, dar de fata cu toata clasa nu pot, nu stiu sa raspund mistourilor, nu am tupeu sa dau replica...deasta ma simt ingrijorat

| RAY a răspuns (pentru chioscuta):

Man sa stii ca cea mai mare groaza a omului este sa vorbeasca in public serios, orice am face sa evitam asta, nu cred ca esti diferit fata de alti, pur si simplu ai frici interioare

| Meheツ a răspuns:

Nu esti autist. Autismul il depistezi de la varste foarte fragede si in general autistii nu stau pe net si nu intreaba pe alti oameni ceva legat de ei in afara de membrii familiei. Ca esti mai retras poti suferii de boala psihica a secolului, o fobie sociala in stadiu incipient. Ok, acum nu intelege ca esti nebun sau ceva, pur si simplu trebuie sa fi mai social, sa incerci sa iesi in fata si sa nu iti fie teama de public. Ca bonus, da-i delete la facebook si vorbeste cu prietenii doar la telefon si fata in fata, te va ajuta enorm sa depasesti problemele de anxietate sociala.

| chioscuta explică (pentru Meheツ):

Am prieteni cu care vorbesc fata in fata, ies afara cu ei ne rezolvam treburile, nicio problema pot vorbi lejer de fata cu 2-3 persoane dar cand aproape toata clasa este atenta la mine si vine o colega mai agitata de felul ei si imi pune simpla intrebare "ce faci" ma blochez si nu stiu cum sa reactionez, nu am tupeul ala care sa ii comentez sau sa o iau la misto.

| Alyra a răspuns (pentru Meheツ):

"autistii nu intreaba pe alti oameni ceva legat de ei in afara de membrii familiei." - serios? de ce nu?

| Meheツ a răspuns:

Nu sti sa dai mistouri? Pai asta tine de caterinca nu de starea psihica. Smecheria se invata nu te nasti cu ea. Exerseaza vorbitul in oglinda si anticiparea de raspunsuri din partea celorlalti cat sa poti sa speculezi orice situatie in avantajul tau. Succes cu asta!

| chioscuta explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.Am avut un moment de ratacire datorita caruia am pus aceasta intrebare.Probabil ca educatia primita de la parinti, copilaria, sau niste experiente anterioare m-au facut sa fiu asa.Acum 3 ani m-a vazut si un psiholog pentru ca am avut nevoie de niste documente pentru un transfer scolar,acel psiholog mi-a spus sa ies din starea asta mea, sa am mai mult curaj si chestii de genu, iar pe foaie mi-a scris probleme cognitive, sau ceva de genul, deci nici decum doamne fereste la ce m-am gandit eu.Am inteles ca pana la ora actuala un singur autist a reusit sa ia BAC-ul, iar eu nu am ramas niciodata corijent la vreo materie, profesorii ma trateaza ca pe orice alt copil din clasa, deci nu asta este problema.Nu am eu note prea stralucite, dar asta pentru ca nu stau sa invat, as fi putut avea note mult mai mari decat acum daca as fi invatat acasa sau daca as raspunde la ore...VA multumesc foarte mult, nu stiu cui sa dau funda, asa ca voi lasa site-ul sa va acorde funda!

| Da7 a răspuns:

Nu esti autist, nu te ingrijoralaughing esti doar introvertit si asa e firea ta