| centype a întrebat:

Salut, am 13 ani si sunt foarte timid. Nu vorbesc cu colegii, sunt retras... s. a. Ce trebuie sa fac ca sa nu mai fiu timid?

7 răspunsuri:
| stefaniacristina77 a răspuns:

Hei:*! Timiditatea nu este ceva rau. Mie mi se pare foarte dragut sa vad o persoana mai timida. Si eu sunt un pic. Mai ales cu persoanele necunosccute sau cu amicii mai indepartati. Cunosti o persoana, te porti normal. N-ar trebui sa scapi de timiditate si pur si simplu s-o folosesti in avantajul tau. Fii tu insati cu persoaele din jurul tau. Nu trebuie sa rati ca esti vreun sfant sau ceva. Baftaa >big grin

| BbqOmgWtf a răspuns:

Hey,Heey!

Pai pentru inceput tu nu mai trebuie sa te lasi stiut ca : timiditatea suprema happy
Ar cam trebuii sa incerci sa intrii in vorba cu mai multi oameni, te duci spre ei si ITI spui: Gata, nu mai pot da innapoi.nu ma pot intoarce, continui sa merg!
Nu ar trebui sa te lasi invins de propria timiditate, in data ce vei infrunta timiditatea de cateva ori, va fi usor mai incolo.de la usor, la si mai usor, eu stiu asta, sunt ce-a mai NEtimida persoana! Pot sa vorbesc cu ori cine, dar am si eu momente cand, nu prea ma duc direct, mai o lungesc, mai ocolesc, dar dupa aia dupa ce ma pornesc spun chestia cu,, nu mai pot da innapoi, E.T.C,,

Sper ca te-am ajutat! big grin

| ladygaga a răspuns:

Esti inca mic, vei vedea ca in momentul cand vei creste iti va disparea timiditatea. Si eu am fost timida si nu mai sunt deloc acum.
Vorbesc cu oricine.Acum imi spun oamenii ca sunt prea vorbareata :]]

Fii mai indraznet si baga.te in seama cu tupeu ca asa daca stai retras nimeni nu va veni la tine. Trebuie sa te integrezi si tu intr.un grup mare, nu?

| Narfundo a răspuns:

Ca sa nu mai fi timid? nu mai face labatongue si nu te mai invinovatii cu nimic.Respectate pe tine.

| kkkmakafull a răspuns:

Simplu.fii mai indraznet! sa nu-ti pese de gura lumii niciodata!

| SevrajBoy a răspuns:

Ia cu tine cand iesi afara o sticla de bere si sa vezi cum vor venii prietenii la tine big grin

| floryyn91yy a răspuns:

S o sugi))))