| davilla a întrebat:

Daca sunt persoane care s-au vindecat de anxietate aici sunt curioasa ce v-a ajutat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Anxietatea (sau romaneste: frica) se poate depasi prin experiente repetate controlate /supravegheate, care sa-ti modifice reflexele intiparite (de frica) in experienta de succes si de siguranta.

Pentru a obtine tot mai multe asemenea experiente pozitive, de succes, este bine sa te cuplezi cu unul sau mai multe grupuri de incredere, vesele, cu spirit ajutator.
In compania lor poti dobandi tot mai multe experiente de succes, care vor invinge anxietatea.

| Violleta2022 a răspuns:

Activitatile in aer liber, eliminarea completa a site-urilor de socializarea si a timpului petrecut in casa pe computer, telefon sau televizor.
Intalnirea cu prietenii, ocuparea timpului liber cu o munca fizica care sa te solicite mult si sa te epuizeze in acelasi timp, ca sa ai satisfactia implinii unui lucru, samd.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să ieși din zona de confort sa te expui să stai în mulțime,să vorbești cu necunoscuți,sa faci sport și restul e can can ah și să gândești pozitiv,gandurile cauzează anxietatea, fricile cauzate de gândurile tale, tiparul gândirii anxios, tiparul trebuie reautoeducat, un anxios gândește prea mult nu rămâne cu atenția în prezent doar în trecut și viitor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceaiul de relaxare, respirația adâncă, focusarea de a trece peste acele emoții inutile. Bine și fuga de acele amenințări ajută.

| PinkTerror a răspuns:

Buna Sperioaso,

In primul rand trebuie sa recunoastem ca anxietatea difera in functie de intensitate si de fiecare persoana in parte. Nu stiu cum se manifesta anxietatea in cazul tau si cat de serios este, dar principalul sfat pe care ti-l poate da cineva in aceasta privinta este ca nu exista un leac pentru toata lumea.

Sunt cateva sfaturi generale cum ar fi socializarea, exercitiile fizice, meditatia, somn de cel putin 6-8 ore, folosirea nicotinei, cafeinei si a alcoolului in moderatie. (Adica daca fumezi, bei mult sa mai reduci nu sa te apuci de ele ^_^)

Daca sfaturile astea nu merg si anxietatea persista sau este exacerbata cel mai bun sfat este sa intri in contact cu un terapeut care sa te ajute.

Anxietatea pana la urma este o stare in care depistam pericol acolo unde nu este neaparat si un terapeut te poate ajuta sa intelegi ce iti starneste aceasta reactie.

Have fun.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Pai de exemplu si eu aveam anxietate, acum vreo 4 ani cand intrasem la liceu, venind din alt oras. Nu ma simteam in largul meu. Credeam ca sunt cel mai fraier de pe pamant, si ca toti restul sunt mult mai buni ca mine, mai cool etc, dar pe parcurs mi-am dat seama ca multi care se cred in fata nosatra cei mai tari sunt vai steaua lor. Dar cu timpul m-am ambitionat, si am prisn curaj, am prins mai multa incredere in sine, si asa mi-am dat seama ca toata anxietatea asta eu mi-o formam, din cauza perceptiilor mele. Ideea e sa prinzi incredere in tine, si ca sa stii, toata anxietatea asta e doar in capul tau, de ce crezi ca se numeste anxietate. E doar in mintea ta, pentru ca si eu eram anxios, iar pe masura ce m-am maturizat si imi aminteam de vremurile in caer eram asa, si imi ziceam; pe bune, de asta imi era mi-e frica? chair penibil as putea spune