| AvalohAlyn a întrebat:

A suferit cineva de anxietate? Cum ati vindecat-o sau cum o tineti sub control?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Problema este ca încerci sa controlezi ceea ce este în jur. Toți încercăm dar nimeni nu reușește. Nu este o noutate și nici nu surprinde pe cineva. Un om care este prea ocupat sa controleze ceea ce se intampla in jur, oamenii cu ceea ce zic și fac ei, poluarea fonica, dezordinea din casa cuiva, etc
Făcând toate astea, uiți sa te controlezi pe tine. Uitând de tine, corpul Îți amintește prin toată simptomatologia ca este cazul sa iei atitudine. Este în zadar sa încerci sa controlezi ce este în jur căci nu avem atâta timp și energie pentru a ne ocupa de toți și de toate. Avem impresia ca viata se schimba dacă noi îi vom face pe ai noștri vecini sa nu se mai certe, ca dacă tipam la șoferii care claxonează intre ei lucrurile se vor liniști sau dacă îi vor opri pe ai noștri colegi sa nu ne mai bârfească, totul va fi bine. Nu e așa. Pierdem și risipim prea multe pentru prea puțin. Oamenii și tot ce se intampla in jur ne afectează, dar asta pentru ca ne focalizam atenția pe ce nu trebuie. Un om care nu își vede de propriile greșeli, nu poste corecta lumea și nici nu trebuie. Tot ce contează este ca universul nostru interior sa fie bine. În fiecare noapte, când dormi, traiesti tu cu tine, în propria lume, nu mai ai treaba cu universul exterior. Dacă ai coșmaruri sau vise neplăcute, dacă ești hiperactiv sau panicat de fel, totul se explica. Încerci sa nu I mai faci pe alții sa urle, sa jignească, sa vorbească ce trebuie, sa tacă... când, în realitate, tu ești cel care trebuie sa se controleze. Acum, probabil ca mă vei întreba cum sa faci asta. Nu este ușor, diferă de la persoana la persoana dar Îți va fi aproape imposibil sa faci asta uitându te în jur. Când te jignește cineva, gândește te cum ai putea sa folosești energia cedată de el pentru a ți face un bine. Devii nervos. Nu este nimic rău în asta. Ideea este ce vei face cu "nervii" tai. Il vei bate pe x sau îl vei ierta, accepți viata așa cum e, pentru ca nu tu ai făcut o pe ea ci ea pe tine? Cu ocazia asta, îți folosești energia pentru a cânta ce îți place, a învăța să devii mai inteligent sau sa inveti arte marțiale pentru auto apărare, nu ca tehnici de atac...sau poți oricând sa te bati pur și simplu cu" inamicul "așa cum știi și sa ți pierzi timpul cu el și alții ca el în nr de zeci de milioane. Tu alegi dacă merita sa controlezi ce este în jur sau sa te controlezi pe tine. Este energia ta și o pierzi cum crezi tu. Ideea este ca timpul este la fel pentru toată lumea, scurt și "grăbit". Bafta!

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru Donsavas):

Foarte explicit şi bun răspunsul, respect.

| Donsavas a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Mulțumesc!

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Un prieten de al meu a suferit de anxietate si atacuri de panica.Uni spun sa mergi la psiholog dar asta nu facea decat sa se sedeze cu pastile.Dar a inceput sa prinda incredere in el sa isi scoata din cap ca ceva rau se va intampla cand avea momente din alea numara pana la trei se detasa.Incearca sa ai un prieten bun care sa te asculte si cu care sa petreci timpul si incet vei trece peste asta

| Staind a răspuns:

Prin infruntare
Mai greu la inceput, dar te educi cu timpul

| Daria00 a răspuns:

Pentru a te decondiționa de anumite emoții trebuie sa te expui cât mai des acestora, in măsura in care repeți expunerea la acestea sa constați ca ele nu sunt atât de amenințătoare,cu alte cuvinte, implica-te cât mai des la situațiile care îți provoacă anxietate pana in momentul in care devin o obișnuința și nu te mai intimidează. Încă ceva, învață sa vizualizezi imagini plăcute. Atunci când te afli intr-o situație care îți generează anxietate sau atunci când ești pe cale de a participa la o situație de genul (poate fi vorbitul intr-un grup de persoane pe care nu le cunosti spre exemplu) încetează sa îți mai proiectezi deznodamanturi nefavorbile, in care te faci de ras sau ceva, imaginează-ți ca totul va descurce așa cum trebuie și nu mai analiza situațiile atat de îndelungat. Sunt foarte multe lucruri pe care ți le-as putea spune in ceea ce privește asta, astea sunt doar o pare din ele, care sper sa-ți fie de ajutor

| Anaandreea11 a răspuns:

Eu am anxietate sociala. daca intrebi inseamna ca stii ce inseamna. Pai ce sa zic, nici eu nu am descoperit cum sa o tin sub control dar cel mai bun sfat este sa iesi din zona de confort, acolo se intampla magia. De ex daca vrei sa vorbesti cu o persoana si iti e cam teama prefa-te pur si simplu ca iti este prieten. Eu asta am facut azi. A venit o verisoara la mine pe care nu am mai vazut-o niciodata si am stat amandoua in camera, sincer aveam emotii, credeam ca nu-i voi face o parere buna despre mine pentru ca sunt prea timida dar ghici ce, n-a fost asa. Am pus muzica, am vorbit despre scoala, despre o emisiune care ne uitam amandoua din intamplare, ne-am jucat cu catelusul meu. A fost f ok. Deci, in concluzie iesi din zona de confort, fa ceva fara sa gandesti ca sa zic asa (dar bineinteles spre bine laughing )

| ingrid6786 a răspuns:

Eu am trecut peste anxietatea mea datorita iubitului meu. Pentru mine, imi trebuia doar sa ma apropiu de o persoana la care chiar sa tin si sa stiu ca pot sa am incredere. Mi a luat ceva timp sa am incredere totala in el dar acum am si n am nici o frica sa ii vorbesc si tot, m-am obisnuit sa fiu asa confidenta cu el incat atunci cand eram cu el, chiar daca mai erau alte persoane, ma puteam simti in largul meu si asa din timp in timp acum am trecut peste anxietate si pot fi in largu meu in jurul altor persoane incluzand straini si fara acordul lui. Cred ca o mare parte din comportamentul meu asa a fost si cum el mi-a ridicat o gramada moralul facandu ma sa ma simt bine asa cum sunt si sa trec peste defectele mele, asta facandu ma confidenta in legatura cu mine de asemenea. Sper ca a ajutat happy