| ItIsAlright a întrebat:

Daca sunt racita, nu pot face vaccinul de la scoala? Daca nu intreaba, si il fac, mi se intampla ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că te referi la vaccinul diftero-tetanic...

NU ai voie să faci vaccinul dacă eşti răcită - vezi Prospectul la linkul :
http://www.medipedia.ro/......TI-dT.aspx

Dacă nu te întreabă, atunci îi SPUI tu că eşti răcită şi că nu-l faci până nu-ţi trece răceala!

Toate cele bune.

Răspuns utilizator avertizat
| cristinela4 a răspuns:

Sa intrebi medicul mai bine, nu glumi cu asa chestii! bafta si sanatate

| Greenthrone75 a răspuns:

Vei avea diferite simptone,greata, ameteala, stari de rau, nu il face daca esti raita, nu e recomndat!

| AlysaEu a răspuns:

Nu cred ca se intampla nimic. Si eu am fost racita.Nu mi l.au facut si au zis ca dupa ce imi trece sa merg la cabinet si sa il fac.

| ItIsAlright explică (pentru AlysaEu):

Daaa...cred ca asa o sa-mi faca si mie maine.

| LFP a răspuns:

Poti sa il faci, doar sa nu iei antibiotic in ziua respectiva, adica de fapt nici un medicament, altfel iti va fi rau!

| Soniacamelia12 a răspuns:

Nubai voie sa faci vaccinul cand esti racita pentru ca, carpul tau nu este imun la unele bacteri si atunci te poti imbolnavi mai tare