| NonZarek a întrebat:

Dacă te lași de fumat după un lung timp de consumat țigări, plămânii își vor reveni la normal? (sa fie din nou sănătoși)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cred ca difera de la om la om de la organism la organism, dar din propria experienta stiu ca plamanii se vor curata complet dupa zeci de ani.
Nu vorbim aici de probleme ale plamanilor cauzate de fumatul intensiv de genul 2-3 pachete pe zi, ca alea nu stiu daca trec sau in cat timp.
Vorbim de o curatare a substantelor nocive care "s-au depus" pe plamani.

| Frank51 a răspuns:

Da, își vor revenii complet după 5-7 ani. Fix după ce te lași te vei simții foarte bine, vei respira mai ușor, apoi în decurs de câțiva ani se vor reface cu totul.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Plamanii vor amane mai mult sau mai putin cu anumite sechele, care se vad mai pregnant la batranete, iar in sange nicotina va persista pana la moarte. Atat doar ca nu mai au periculozitaea celor ale unui fumator la zi.

| Alverto a răspuns:

Https://images.app.goo.gl/2p9bNMdc3xQofPM57
Tu ce zici? Isi pot reveni?

| isemilia a răspuns:

Depinde. Daca e vorba de 5 ani e ceva, daca e despre 35 e complet altceva. In principiu nu vor fi ca ai unui om ce nu a fumat (presupunand ca niciunul nu are probleme cu plamanii datorate altui lucru, exceptand fumatul), insa macar nu vei agrava ceea ce ai. Mergi la un medic sa verifici daca totul e bine. Cel mai bine este sa te lasi de acest viciu, felicitari pentru initiativa si mult succes!

| VladAntonio a răspuns:

Orice leziune la nivelul plămânilor crează efecte ireversibile. Pe scurt chiar daca te-ai lăsat de fumat plămânii tai nu se vor vindeca!

| mimiter a răspuns:

Ar fi bine sa mergi la un control ca sa vezi daca te-ai vindecat