| tabitaaa a întrebat:

Hey lume happy! Am si eu o curiozitate... O prietena de-a mea fumeaza foarte mult. De ceva timp, parintii ei au aflat si incearca s-o opreasca! Deci, intrebarea mea este : Daca aceasta s-ar opri din fumat, plamanii i-ar reveni iar la normal? sad Chiar imi pare rau pentru ea sad.
Dau funda :*!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bbydeea317 a răspuns:

Plamanii nu vor reveni la normal, asa cum au fost inainte sa fumeze, insa daca va face inhalatii sau o cura cu aer curat in regim inspir-expir(asa cum se face la cursurile de Yoga) undeva intr-u n loc de munte poate i-ar mai trece din "handicapul" plamanilor.
Se mai poate trata si cu medicamente, insa nu se vor vindeca niciodata complet.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde cat timp a fumat. daca a fumat mai putin de 5 ani, plamanii isi vor reveni la normal in aproximativ 10 ani. daca a fumat mai mult, plamanii nu isi mai vor reveni complet, doar partial.

| Sergiu20CmRecords a răspuns:

- dupa 20 de minute de cand te lasi de fumat pulsul revine la valori normale

- dupa 8 ore nivelul de monoxid de carbon din plamani se reduce la jumatate si nivelul de oxigen revine la normal

- dupa 48 de ore riscul de a avea un infarct scade, Toata nicotina din corp a fost eliminata. Gustul si mirosul revin la normal.

- dupa 72 de ore bronhiile se relaxeaza si nivelul de energie al corpului creste. te simti mai odihnit

- dupa 2 saptamani circulatia sangelui e mult usurata si va continua sa se imbunatateasca in urmatoarele 10 saptamani.

- intre 3 si 9 luni dupa ce te lasi de fumat, tusea, raguseala si problemele de respiratie dispar pe masura ce capacitatea plamanilor se imbunatateste cu 10%

- dupa 1 an de cand te lasi de fumat riscul de infarct scade la jumatate.

- dupa 5 ani de cand te lasi de fumat, riscul de accident vasular este la fel ca la un nefumator

- dupa 10 ani de cand te lasi de fumat, riscul de cancer pulmonar este la fel ca la un nefumator

- dupa 15 ani, riscul de infarct este ca la un nefumator. Deci da, plamanii ar reveni la normal dar intr-un timp foarte lung.