| Ada477 a întrebat:

Dacă te speli cu apă rece pe cap poți face meningită?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Meningita este cauzata de o infectie bacteriana sau virala, deci in mod absolut NU, nu ti se poate intampla nimic daca te speli cu apa rece pe cap.Din contra, dusul cu apa rece prezinta multe beneficii, atat pentru piele, cat si pentru par si este chiar recomandat, cu exceptia persoanelor cu probleme cardiace.

Răspuns utilizator avertizat
| Floridori a răspuns (pentru Ada477):

Cu drag! Multa sanatate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

Nu pățește nici dacă e rece ca gheata?

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar o sa ii fie frig, sau daca sta mult timp in apa rece ca gheata, risca sa faca hipotermie, normal big grin
Dar nu vorbim de cazuri extreme de intamplari de la poli, sau sa stea intr-o cada plina cu apa si gheata, ci doar de un dus cu apa rece in loc de apa calda.

Sunt si oameni care fac bai in apa inghetata de placere, sau pentru imbunatarirea pielii, a sistemului imunitar etc., dar sunt cazuri extreme si nu toata lumea rezista atunci cand vorbim de temperaturi atat de joase.Iti trebuie antrenament si un organism perfect sanatos.
Dar aici e vorba doar de a te spala cu apa rece de la robinet/dus, deci clar nu pateste nimic.Nu fi carcotas! big grin
Si chiar am vorbit serios, cu exceptia persoanelor cu probleme cardiace, dusurile reci chiar au multe beneficii. Poate ar trebui sa incerciwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

Pai eu fac baie zilnic cu apa rece, dar nu și pe cap.hee hee

Răspuns utilizator avertizat
| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Super! big grin Inseamna ca o sa fii tanar si frumos mult timp :p

Sincer si eu fac dus cu apa rece de ani buni, inclusiv ma spal pe cap cu apa rece.Cred ca sunt vreo 12, poate 13 ani...
Cu exceptia datilor in care fac baie in cada pentru a ma relaxa si folosesc apa calda, fac dus numai cu apa rece, chiar si iarna.Probabil nu as face bai in apa inghetata cum am vazut ca fac unii oameni big grin, dar dusurile reci chiar imi plac (asta in afara ca au beneficii pentru sanatate).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

As fi, dacă ai fi tu partenera mea. Glumeam laughing
O seara faina.
Am multe kg în plus, nu sunt frumos, dar dacă slăbesc arat ca un fotomodel.

| Floridori a răspuns (pentru Ada477):

Putea sa fie si foarte rece.Nu are nimic. Faptul ca racesti de la apa rece, sau de la temperaturile joase, ori pentru ca iesi cu parul ud afara, sunt doar mituri.Racelile sunt infectii virale.Este irelevant daca ai facut baie cu apa la 26 de grade, sau cu apa la 16 grade, de exemplu.
Chiar nu ai avea motiv de ingrijorare nici daca apa ar fi fost foarte rece.In afara senzatiei de frig pe care ti-o poate cauza cateva momente la inceput, nu se intampla nimic de la un dus.

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Apa rece mentine pielea tanara si frumoasa, deci... big grin
Chiar daca ai kg in plus, nu este o tragedie. Daca doresti, poti slabi cu rabdare, vointa si putin efort.
Multumesc! O seara frumoasa si tie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

Nu pot, sunt suspect de hipotiroidism și lene cronica.

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Hhhhmmm, eu sunt o persoana mai optimista si nu cred ca exista "nu pot"...Dar inteleg si situatia ta, cu depresia si anxietatea si atunci imi dau seama ca unele lucruri conduc la altele, chiar daca unele sunt chestiuni minore.
Chiar si asa, daca vrei, poti.Mergi la endocrinolog, investigati cum sta treaba si sunt convinsa ca se vor gasi variante, mai ales ca vorbim de sanatatea ta in cazul asta...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

happy

18 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti.
Sau daca iesi cu parul ud si e vant rece.

| Mirel4412 a răspuns (pentru anonim_4396):

M m spalat ieri pe cap cu apa rece si acum cred ca mor, o recomandare doctore?

| laviniaaaaaaaaa a răspuns:

Eu care acum 10 minute m-am spalat cu apă rece pe cap și voiam să intreb și eu astalaughing)))))

Răspuns utilizator avertizat