| ღmarynaღ a întrebat:

Daca ti o dieta numai cu supa, peste, si legume si fructe si in total sunt 300-400 calori pe zi, poti muri de anemie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Sa stii ca sa fi subponderal/a prezinta la fel de multe (daca nu chiar mai multe) riscuri ca si a fi supraponderal/a. In functie de inaltimea, varsta si greutatea ta, si a altor factori cum ar fi mediul, activitatea etc. se stabileste un regim care sa te mentina si sa-ti asigure toate nutrientele necesare. Pentru fiecare kg trebuie 2 g proteine/zi la persoanele cu activitate moderata, acest necesar creste de 2-3 ori pentru persoanele in crestere sau sportivi de performanta. Uleiurile polinesaturate (omega-fat 3) sunt necesare pentru functionarea creierului si a inimii si de asemenea protejeaza sistemul circulator, crescand colesterolul "bun" in defavoarea celui "rau", de aceea este bine sa consumi nuci, seminte (neprajite) sau peste oceanic.
O dieta de 300-400 calorii cum spui tu nu iti va asigura toate cele necesare, mai ales ca tu esti inca in perioada de crestere (cati ani ai 15-16? nu-mi dau seama exact din pozahee hee) la 50 kg si cu o activitate fizica moderata (pana la 1 ora zilnic inot, umblat pe jos, alte activitati) ar trebui sa ai un regim de vreo 800 calorii.
Daca tii un astfel de regim pe o perioada scurta de timp, organismul trece si el in regim de criza, care ii spune "sa faca provizii" oricand poate, si in final te vei ingrasa mai tare in loc sa slabesti.
Concluzie: trebuie sa ai un regim echilibrat, adaptat nevoilor tale zilnice, iar ceea ce nu-ti place la corpul tau incearca sa modelezi prin sport.

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Pe termen lung, da, poti sa te anemiezi, iti va cadea parul, dintii iar oasele se vor rarefia. In plus, poti face importante tulburari metabolice, dintre care cea mai de temut este DIABETUL.

| alessia5158 a răspuns:

Nu poti muri de anemie mancand alimentele enumerate --- dar poti face anemie si multe altele daca te rezumi la numai 300-400 calorii/zi --- nu vei supravietui!

| KaterinaPetrova a răspuns:

Nu poti muri asa imediat de anemielaughing asa te-au mintit paarintii>
cu toate sa stii ca daca nu mananci cum trebuie inima ti se poate opri:-s

400 DE calorii sunt putine de tot... vei cadea din picioare.

la o dieta trebuie sa folosesti minim 1200. si totusi e putin

in poza nu pari grasa.
nu ai de ce sa iti faci griji.

| starmaker a răspuns:

Salut, Daca TII o dieta ar trebui sa vorbesti cu un medic nustritionist care sa te indrume cum sa combini alimentele ca sa aiba efectul dorit. De asemenea ar fi bine sa iti faci analize de sange inainte si dupa dieta ca sa vezi ce efect a avut asupra sanatatii tale.

| andra_9585 a răspuns:

Daca tii dieta asta 1 saptamana sau 1 jumate nu morihee hee, daca vrei sa slabesti ii foarte important si cand mananci, adica banuiesc ca stii ca dupa 6 nu mai trebuie sa te atingi de nimic, sau daca poti si mai repede

| ReiVaN a răspuns:

Lol macar 600-800 calorii

| Battery a răspuns:

Din ce ai spus tu, banuiesc ca vrei sa slabesti repede. Iti recomand o dieta cu macar 800 de calorii pe zi sau 1000. Anemia se face in luni. Nu iti recomand sa mananci atat de putin.

| jkjhcshbbzmb a răspuns:

Anemia nu se formeaza in 2 saptamani ci in curs de luniwinking