| anonim_4396 a întrebat:

Daca tusesc si nu prea mai pot sa respir dupa ce alerg e astm?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu e asm, e doar lipsa de incalzire adecvata inainte de alergare.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medic. Noi nu ave m cum sa te ajutam.

| anamariarot a răspuns:

Probabil nu ai antrenament. La astm e o respirație șuierătoare(wheezing). https://www.youtube.com/watch?v=gOB0nM0PRTc, 00:36. Se aude așa și la tine?

| Ivy86 a răspuns:

Doar un doctor alergolog/pneumolog poate pune un diagnostic clar.
Poți face astm si daca dezvolți o alergie la acarieni (praful de casa), polen. E important sa ști pentru ca dacă doarme fereste răcești, boala ta va fi mult mai agresiva și sistemul imunitar mai slăbit.
Astmul e în creștere în rândul oamenilor dar poate fi ținut ușor sub control cu un puf și o pastila pe zi.

| Assassina a răspuns:

Nu cred, dar mai bine du-te la medic. Cunosc o persoana care are astm, si mi-a zis ca nu poate suporta acarienii ( niste bacterii de obicei pe plapuma, perna etc). A mai zis ca a facut astm de la niste alergii si ca aproape a facut si o criza. Deci nu, nu cred ca ai. Dar din nou, viziteaza medicul ca sa stai tu linistit(a).

| Ghostrider332 a răspuns:

Nu cel mai probabil nu esti in forma recomand sa faci miscare cand te trezesti astfel o sa poti fi mai energi renunta la consumul in esces de dulciuri si carne, nu este astm nu te speria bro. big grin

| Ghostrider332 a răspuns:

Frate daca ai probleme cu plamani i'm sorry dar nu pot sa te ajut aici intervine medicul.
Daca nu mai ai atunci nu conteaza, oricum am avut lichid la plamani asta nu ma impiedicat sa alerg nu mai fii fricos bucurate de viata!

| m07constantine a răspuns:

Incearca sa alergi cu gura inchisa. Din cauza asta tusesti dupa o alergare. Cand alergi tragi aer pe nas si expiri pe gura. Si incearca sa alergi pe distante din ce in ce mai mari, crescand ritmul. Nu brusc si cu viteza mare, pentru ca ramai fara aer. Organismul nu poate trece de la starea de repaus la efort maxim brus. E firesc... oarecum...

| mousesipc123 a răspuns:

Ba ai de ce.
cand alergi, ai o problema. du-te la doctor sa-ti spuna ce problema ai. nbnu e normal sa tusesti si astea cand alergi. du-te la medic.