| anss23 a întrebat:

Daca un copil ia tetraciclina pe o perioada indelungata(de exemplu daca are puroi la un dinte etc.)Se poate sa i se innegreasca dintii si sa ramana asa toata viata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, am vazut mai multi copii tratati cu tetraciclina abuziv, cel mai adesea de parinti care prelungeau la nesfarsit curele recomandate de medic sau repetau din proprie initiativa curele recomandate la un anumit moment de un medic. Si da, aveau dintii negri si asa au ramas toata viata.

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

@ans, i se inegresc dintii sigur, dar nu sunt convinsa ca ii si raman asa toata viata.

| mihaa a răspuns:

Ptr puroi la dintii, cel mai indicat este amoxacilina, sotu meu de latetraciclina afcut complicatii sa lokalizat puroil sub maxilar

| antonia09 a răspuns:

Buna,

In primul rand nu se poate administra unui copil un antibiotic pe o perioda indelungata fara stirea medicului pediatru, sau a stomatologului.
In al doilea rand trebuie mers la un control pentru ca nu se recomanda tratarea dupa urece a unei inflamatii purilente la copii. Va recomand sa meregeti de urgenta cu copilul la control pentru a nu avea probleme mai grave mai tarziu, daca acesta este in crestere.
Multa sanatate.

| hashe86 a răspuns:

Dintii se coloreaza in maro de la tetraciclina doar daca aceasta a fost administrata in timpul sarcini, nu si dupa nastere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://74. 125. 77. 132/search? cu=cache:hsPFZsiINnwJ:www.efarma.ro/products.php%3Fid%3D637+tetraciclina&cd=1&hl=ro&ct=clnk&gl=ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se acumuleaza in tesuturile calcificate unde se formeaza chelati de tetraciclina cu ortofosfatul de calciu. Se poate produce colorarea in brun a dintilor cu hipoplazia smaltului dentar Din prospect-precautii ) tetraciclina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tetraciclina este depasita, cere tratament cu alt medicament, mergi si la un alt medic, au aparut atatea medicamente noi, de ce trebuie tetraciclina?