| nikolettta a întrebat:

Dati-mi va rog niste remedii pentru durerile menstruale. Fare pastile va rog.
URGENT
funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Alistair a răspuns:

* Coada soricelului (infuzie) este indicata daca ai un ciclu menstrual abundent. Se prepara infuzia din grame inflorescente la o cana cu apa si se consuma 2-3 cani pe zi.

* Anasonul (infuzie): se prepara infuzia dintr-o lingurita de seminte la o cana de apa si se beau 2-3 cani pe zi.

* Florile de musetel (infuzie) au rolul de a calma durerile menstruale. Se prepara infuzia din 5 grame la 1 litru apa.

* Salvia (infuzie) are rolul de a regulariza ciclul menstrual si a combate durerile cauzate de acesta. Se face o infuzie din 5 grame frunze la o cana de apa si se consuma 2-3 cani pe zi.

| Buttercup30 a răspuns:

Pe mine nu ma mai doare, dar stiu ca nu imi trecea cu sticla de apa calda.Si eu totusi zic sa iei un algocalmin pentru ca isi face efectul.

| † RคŁûċค ◕ a răspuns:

Pune o sticla cu apa calda in dreptul ovarelorbatting eyelashes

| Mmarryy a răspuns:

Buna. Poti sa-ti pui sticle cu apa calda pe burta si sa iti faci un ceai de scortisoara sau de papadie.

| poppies a răspuns:

Un ceai caldut.sau sa-ti calci un prosopel sau ceva sa-ti fie cald acolo. mie asa -mi merge.

| Charger a răspuns:

Autoajutorare

Inainte de inceperea unui tratament medicamentos, femeile apaleaza la remedii simple, care sunt destul de eficiente. Procedeele cu caracter general sunt:
Caldura - o sticla cu apa calda, aplicata in zona abdominala inferioara.
Miscarea - este adeseori foarte utila, de exemplu, cu bicicleta, inotul sau mersul rapid.
Regimul alimentar - nu se recomanda masuri dietetice speciale, dar unele femei considera ca le ajuta reducerea consumului de sare, zahar, alcool si cafea. Vitamina B6 poate influenta favorabil schimbarile de dispozitie si inflamatia sanilor. De asemenea, ceaiul de galbenele, consumat cu cateva zile inainte de menstruatie, ajuta.
Analgezicele - daca masurile de mai sus nu dau rezultate, multe femei afirma ca le ajuta analgezicele obisnuite, ca de exemplu algocalminul, calmantele pe baza de ibuprofen.