| R_8074 a întrebat:

Spuneti mi pastile pentru durerile menstruale, cat mai buna va rog, in afara de nurofen si algocalmin. Am nevoie, multumesc frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Incearca mai bine un tratament cu plante medicinale, nu au atatea efecte secundare ca si antialgicele, in plus de asta corpul tau are tendinta de a deveni rezistent la actiunea antialgicelor si ce te vei face cand durerea va fi chiar insuportabila si nici un calmant nu va ajuta? Vei ajunge sa iei piafen sau alte produse bazate pe derivati ai morfinei?
http://www.util21.ro/naturiste/dismenoreea-tratamente-naturiste-balnear.htm
In plus de un tratament, ar trebui sa fi atenta la alimentatie si la regimul tau de viata, se poate ca un anumit aliment consumat cu 2-3 zile inainte de menstruatie sa faca durerile mai puternice sau mai slabe, la fel lipsa de somn si stresul pot accentua durerile.

8 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Ketonalul este indicat in ultima vreme destul de des in durerile menstruale severe.Trebuie sa ai insa peste 15 ani.Sa citesti cu atentie prospectul si sa ceri sfatul farmacistei inainte de a-l lua.
Este un antiinflamator si analgezic foarte puternic.

| tyana a răspuns:

Ketonalul nu e antibiotic ci antiinflamator si analgezic.http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=1395

| mgtow a răspuns:

Ibuprofen.

| Esperança a răspuns:

No Spa si sa te masezi usor pe burta pana se incalzeste f tare mie asa imi trecewinking

| ioana1704 a răspuns:

Vidan, e un antialgic general

| AlexaS a răspuns:

Pai am vazut mai multe pareri si o sa ti-o dau si eu pe a mea in opinia mea ibuprofen si ibalgin au efect benefic iar Ketonalul nu prea este recomandat e foarte puternic se i-a pentru dureri mult mai grave de ex se i-a pentru dureri de masele care sunt insuportabile pentru menstruatie nu e foarte recomandat mai ales ca o sa te obisnuiesti sa il tot iei si nu o sa isi mai faca efectul cand vei avea nevoie pentru alta afectiune

| AliceHappyGirl a răspuns:

Ibalgin este cel mai bun.

| Apy_1280 a răspuns:

Ibalgin,No Spa...
Eu folosesc de obicei Nurofen Forte...trece imediat.