| anonim_4396 a întrebat:

Dau funda! Am mare nevoie de un sfat. Am reusit sa iau paduchi (am doar 13 ani) de la scoala cred, cam acum o saptamana si ceva. Am dat cu paranix (doar şampon) şi cu pieptăn special şi n-a mers. Apoi am dat cu usturoi + zeamă de lămâie şi tot n-a mers. Am zis să încerc iarăşi cu paranix dar de data asta şi cu spray, am scăpat de ei sau de ouă pentru cateva zile, pana astazi, cand am găsit unul nici prea mare nici prea mic uitându-mă in oglinda şi m-a luat groaza. M-am dat iar cu paranix dar puțin şampon fiindcă era foarte târziu si nu mai aveam cand sa cumpăr, de unde ştiu dacă am scăpat total de ei? Chiar şi acum cateva zile nu mai simteam vreo mancarime sau n am mai vazut vreunul sau vreun ou dar iar au apărut, eu plănuiesc să mă dau cu gaz lampant. Ajutor, ce pot sa fac? Va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| romeo78 a răspuns:

În primul rând, fiind față, ar trebui să vă tundeți foarte scurt, băiețește. Și, într-adevăr dați cu gaz lampant, dar departe de orice sursă de încălzire. E ușor inflamabil. De asemenea, încercați la școală, să evitați contactul cu diverse obiecte sanitare, personale, inclusiv persoane care credeți că ar avea păduchi. Dar, cel mai important, dacă nu se cunoaște situația în școală, anunțați diriginta sau dirigintele clasei. Căci, vă puteți spăla cu un camion? de șampon, o cisternă de gaz, dacă toți cei din școală?, elevi, profesori, personalul auxiliar, nu vor face acest tratament, niciodată nu veți scăpa de păduchi!