| soare_1895 a întrebat:

Dau FUnda!

Peste 2 saptamani o sa plec cu familia la mare, si o sa fiu "pe stop"
Sa nu-mi ziceti ca o sa stau pe plaja, sau in camera, ca nu pot.NUmai cand ma gandesc ca nu pot sa intru in apa ma trec lacrimilecrying
SI am vorbit cu mama si a zis ca trece ea zilele astea pe la farmacie sa vada daca ecista ceva(pastile, ceva)care fac sa-mi vina mai tarziu

Intrebarea mea: exista asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Exista pastile, dar nu este sanatos sa le folosesti. Orice dereglare poate avea consecinte destul de grave.
Poate ar fi mai bine sa incerci cu metode naturiste, nu exista unul pentru a-ti face ciclul sa intarzie, dar este unul care reduce sangerarea (este special pentru hipermenoree, dar stiu ca are efect si la o menstruatie normala):
http://www.garbo.ro/......ina-2.html
Si foloseste OB, sa poti intra in apa, stiu ca sunt mai incomode decat tampoanele externe, dar pentru cazul tau sunt mai potrivite.
Distractie faina la mare!

| micurutza2005 a răspuns:

Nu stiu cati ani ai ca sa te pot lamuri mai bine dar acele pastile nu se iau fara indicatia medicului ginecolog nu te juca el stabileste doza si cat timp le iei sau din astea, te poate deregla hormonal sin mai multe puncte de vedere pentru ca tu practic fortezi mersul normal al ciclului apoi cand o sa iti vina o sa ai o hemoragie de toata frumusetea si o sa pierzi mult sange si odata cu el vitamine si minerale, fier calciu, pe care greu o sa le recuperezi in organism mai ales numai din mancare poti sa dobandesti si o usoara anemie de la hemoragii din astea aiurea, mai bine intreaba un ginecolog mama ta nu face bine sa iti ia ceva de capul ei nu se gandeste la riscuri, gimnastele mai iau din astea cand au concursuri dar sunt sub stricta observatie de endocrinolog si ginecolog, de ce sa te complici aiurea cand sunt ob.de diferite dimensiuni le pui si nu ai nici o treaba poti intra in apa unde vrei numai sa le pui corect sa nu te jeneze daca iei marime prea mare( dimensiunea ob), daca esti mai abundenta la inceput le schimbi mai des de obicei la maxim 3ore dar daca e mai abundent mai des si poti sa intri in apa doar ca nu e bine sa stai mult la soare pentru ca mareste hemoragia.deci exista solutii mai putin invazive si poti sa mergi linistita. sper sa poti folosi obhappydar doar in cazuri de astea extreme nu e bine sa le folosesti frecvent pentru ca nu dau drumul sa se scurga normal ciclul ci il retine in interior mai mult timp si poate cauza infectii pentru ca stagneaza mai mult timp sangele in acea portiune.

| yellowalien a răspuns:

O prietena avea sesiune si exact atunci trebuia sa-i vina, dar pentru ca are mereu dureri insuportabile la menstruatie a amanat perioada asta luand anticonceptionale vreo luna de zile. Bineinteles, recomandate de ginecolog, nu dupa ureche.
Acum nu stiu ce sa zic, tu esti cam mica, dar vorbeste cu mama ta, si daca e de acord puteti incerca si solutia asta, mai ales ca ai face un "tratament" pe termen scurt, deci nu are ce sa-ti dauneze sau mai stiu eu cehee hee

| luciana200972 a răspuns:

Poti folosi tampoane ob, sunt interne, au mai multe dimensiuni si dc intri in ape nu se intampla nimic jenant, cat despre durere si discomfort, trece la nurofen, ketonal sau aulin.

| sensesDelight a răspuns:

Nu lua pastile de genul. O să te deregleze hormonal.
Sfatul meu este să folosești OB-uri. Introdu-l înainte să ieși pe ușă, cu grijă. Nu e mare chestie și stai calmă nu pățești nimic. Cunosc o groază de persoane care fac așa și să știi că și eu aș face dacă m-aș afla într-o situație de genul. Te informez că OB-urile NU dezvirginează. Multă lume vorbește prostii când spun asta, nu are cum pentru că în primul rând nu e în de-ajuns de mare. Eu zic că OB-urile sunt de folos. Poți face ce vrei tu, numai să ai grijă să ți-l schimbi după ce vii de la plajă, de preferat din 2 în 2 h.
După ce scapi de statul în apă, poți folosi liniștită metoda simplă - tamponul.
Dacă vrei neapărat pastile de la farmacie, caută vitamina K. E și ea mai eficientă.

| Sოﺁℓε a răspuns:

Cred ca exista asa ceva dar nu sunt bune poate sa-ti deregleze totul.si eu am asa planuri ca tine pentru maine crying si nu potttt sa merg.foloseste ob. scurte si poti intra in apa.noroc!

| Laura_2393 a răspuns:

Da exista pastile pentru ca am avut si eu nevoie. Daca ai avea nevoie sa amani o zi sau doua ai putea incerca si cu aspirine la mine a functionat. Mi-a prescris farmacista sa i-au cu o zi inainte de ciclu 2 aspirine dupa masa de pranz si doua dupa cina si 2 a doua zi dupa micul dejun si mi-a intarziat 2 zile.

| roxy_2350 a răspuns:

Singura optiune e sa folosesti tampoane interne (OB). si eu folosesc de ceva timp si ma simt foarte bine si poti intra si in apa fara probleme.

| Gropiţe a răspuns:

Sincera sa fiu nu stiu in ce masura exista asa ceva, dar nu cred ca e prea sanatos. La soare poti sta, iar in apa intri si tu asa putin cu picioarele ca sa nu zici ca n.ai intrat big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca exista, dar daca exista eu nu cred ca ar fi bine sa il faci sa intarzie! Mai bine er fi sa programati plecarea mai devreme sau mai tarziu!

| avaalexandra a răspuns:

Nu sunt sigura dar prietena mea are la fel si spune ca are niste pastile din Italia

| TOPdog a răspuns:

ATENTIE! vad ca ai mute raspunsuri sa folosesti tampoanele OB dar eu te previn daca esti virgina nu le folosi, s`ar putea sa te dezvirginezi! daca il folosesti sa nu il ti mai mult de 3-4ore maxim! acesta se umfla si va fi greu sa il scoti. Daca il vei lasa cat timp va trebui atunci tragi usor de ata! Ob`urile sunt recomandate fetelor care nu mai sunt virgine! Sunt spuse de un ginecolog! Mai bine vorbeste cu mama ta si luati o decizie ca sa poti intra si tu in apa, stiu ca nu ti-ar placea sa stai doar pe plaja, sa stai in apa si sa te ridice valuriile ii distractiv. Sa ai succes... te pup:*