| MmoooTtttt a întrebat:

**Dau funda**
Salutare TPU! Am si eu o problema. Am 14 ani si jumatate si de un an, au inceput sa apara niste *vergituri*(sper ca asa se numesc) pe spatele meu.M-am uitat putin pe internet si multi spun ca e de la pubertate, cresc rapid in inaltime si greutate,. chesti de astea.
Eh, eu inteleg ca ar putea sa fie de la aceste lucruri dar, eu anul trecut, ridicam greutati acasa
( gantere), de fapt, am inceput sa ridic de mai multi ani, gantere de 1-2 kilograme, dar nu povestesc acum happy. Deci, in primavera din 2017, m-am reapucat mai bine de greutati, 3-4-5kg, vara m-am oprit si m-am reapucat la toamna, atunci ridicam cam 8-10 kg.Si de cand eram eu mic pana acum tot fac treaba pe acasa acasa, cu fiare, cu lemne, scule, chestii de asta. Si de la treburile pe acasa si de la ridicat greutati am facut ceva masa musculara pentru varsta mea.
Problema mea este : vergiturile au inceput sa apara cam toamna trecuta cand am inceput sa ridic iar greutati si cand am vazut vergiturile, am zis ca de la ridicat greutati imi apar, asa ca m-am lasat de ridicat greutati pana in vara asta, cand vergiturile mi s-au mai dus si am inceput sa ridic iar greutati(7-8 kg). Vreau sa stiu daca vergiturile au aparut si de la ridicatul greutatilor sau daca ridicatul greautatilor *au contribuit* la aparitia vergiturilor.
Oare ar trebui sa fac o pauza de la ridicat greutati, sa ridic greutati mai mici, sa nu mai ridic deloc sau saridic in continuare(asta daca nu afecteaza la acele vergituri).
Va rog sa ma ajutati! ( astept raspunsuri serioase, de la oameni care se pricep la chestii de astea)
Sper ca nu va suparati ca scriu mult, dar iubesc asta laughing))

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NameInUse a răspuns:

Eu sunt fata si folosesc o crema de la Elmiplant cu bioelastina marina, zic ca miroase putin feminin
Nu ma prea pricep eu asa de fel insa pot sa zic ca faptul ca hidrateaza e unul foarte bun, plus ca nu mai ai pielea uscata si nu mai faci cosulete, poate gasesti si persoane in domeniu sau barbati care au folosit, eu chiar sunt multumita, si eu fac sport si ma ajuta, nu prea cred in vindecarea lor completa, merg mai mult pe preventie
Paii trebuie utilizata macar o luna sa observi ceva
Pentru inceput zic ca da, apoi mai poti creste

8 răspunsuri:
| NameInUse a răspuns:

E posibil de la crestere, pielea nu reuseste sa faca fata si isi pierde din elasticitate si se fisureaza in locurile unde pui mai multa grasime si masa musculara. Ai pus mai mult grasime, muschi plus cresterea oaselor decat poate pielea ta cuprinde si formeaza acele vergeturi.
Sunt creme contra vergeturilor, la farmacii sau in unele supermarket uri, folosesti de 2 ori pe zi si obligatoriu dupa dus, sau o crema hidratanta. Asta face pielea mai elastica happy

| NameInUse a răspuns:

Poti sa mai astepti un timp pana sa te apuci sau sa faci antrenamente lasand cateva zile distanta ca pielea sa si poata reveni in timpul acela

| MmoooTtttt explică (pentru NameInUse):

1.Ai putea sa-mi spui o crema buna si mai ieftina?
2. Daca imi dau cu crema aceea, cam in cat timp mi se vor mai duce acele vergeturi, tinand cont ca au aparut de un an si mi-am mai dat cu o crema din cand in cand buna pentru spate.
3. Daca as face antrenamente cu 1-2 zile pauza intre ele, dar cu greutati mai mici ar fi bine?
3.

| MmoooTtttt explică (pentru NameInUse):

Ok, mersi mult

| MmoooTtttt explică (pentru NameInUse):

Ah, de zilele urmatoare o sa vreau sa incep sa slabesc din grasimea corporala, pentru a lucre si din abdomen( o sa dureze ceva, trebuie sa slabesc cam 7-8%) m-am mai interest / am mai intrebat niste personae si stiu cat de cat ce trebuie sa fac.
Faptul ca vreau sa slabesc din grasimea corporala ar putea sa imi faca probleme cu vergeturile alea? sau daca fac asta ar putea sa ma ajute sa nu se mai fada asa de rau, sau poate nu se intampla nimic si ramane totu la fel. Daca poti sa imi raspunzi, chiar as fi curios happy

| MmoooTtttt explică (pentru MmoooTtttt):

De asta nu as vrea sa ma las o vreme de ridicat gantere, pentru ca am auzit ca in perioada asta cand sunt in pierdere de grasime corporala, pot sa pierd si multa masa musculara si daca contunui cu antrenamentul in aceasta perioada, o sa pierd mai putina masa musculara decat in cazul in care nu mai fac niciun antrenament.

| NameInUse a răspuns (pentru MmoooTtttt):

Asta e adevarat, si ai grija la proteine
Daca slabesti nu cred sa fie problema cu vergeturile, chiar o sa creezi mai mult spatiu pentru muschi, e o idee buna
Daca nu vrei sa pierzi masa, am auzit ca poti face acelasi antrenament cu aceleasi greutati si te mentii muscular, nu mai pierzi, dar daca slabesti e ok sa ridici si cu mai mari, multa bafta

| MmoooTtttt explică (pentru NameInUse):

Mersi mult de sfaturi happy

| NameInUse a răspuns (pentru MmoooTtttt):

Eu sunt fata si folosesc o crema de la Elmiplant cu bioelastina marina, zic ca miroase putin feminin
Nu ma prea pricep eu asa de fel insa pot sa zic ca faptul ca hidrateaza e unul foarte bun, plus ca nu mai ai pielea uscata si nu mai faci cosulete, poate gasesti si persoane in domeniu sau barbati care au folosit, eu chiar sunt multumita, si eu fac sport si ma ajuta, nu prea cred in vindecarea lor completa, merg mai mult pe preventie
Paii trebuie utilizata macar o luna sa observi ceva
Pentru inceput zic ca da, apoi mai poti creste