| Vladimir99 a întrebat:

Dauneaza mierea de albine dintilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

MIEREA NU ARE NICI UN FEL DE EFECT NEGATIV deci raspunsul este NU!
(ma refer la mierea naturala, de casa nu cea din comert)

- mierea ne protejeaza dantura, spre deosebire de zahar care reprezinta in proportie de 90% cauza aparitiei cariilor dentare. Ba mai mult mierea în faguri mestecata, asigura o buna igiena a cavităţii bucale si intareste gingiile si dintii.
- mierea cu propolis se recomanda la tratarea aftelor bucale.
- mierea contine B5(acid pantotenic) care prin activizarea secretiei de hormoni al glandei suprarenale incetineste imbatranirea.
- mierea combate constipatia, avand un efect diuretic
- mierea ne protejeaza stomacul de gastrita sau ulcer; consumata cu 15min inainte de masa inhiba secretia de sucuri gastrice. Iar mierea cu propolis este recomandata in tratarea bolilor de stomac.
- mierea este cel mai rapid si puternic energizant natural
- obezitatea poate fi prevenita daca inlocuim zaharul cu miere, si evitam alimentele care au in compozitia lor zahar, sau alti inlocuitori sintetici
- mierea previne infectiile, datorita efectului antiinflamator.
- daca zaharul scade imunitatea organismului, din contra, mierea ofera un surplus de vitamine, minerale, enzime, proteine care intaresc sistemul imunitar.
- mierea este bogata in antioxidanti, care ajuta in prevenirea cancerului si a bolilor de inima, pe cand zaharul sta la baza multor boli cardiovasculare.
- consumul de zahar si dulciuri duc la formarea celulitei, insa mierea nu.
- gripa si tusea o puteti trata cu miere, insa zaharul nu are nici un efect.

Mierea nu poate fi comparata cu zaharul, mai documentati-va!

| Wantyouback a răspuns (pentru Esperança):

Buna! As dori sa stiu daca la medicina dentara se fac autopsii? Iti multumesc.

| Esperança a răspuns (pentru Wantyouback):

îmi pare rău dar nu am cunoştinţă în domeniul acesta.Te poţi uita însă peste comentariile de aici, este o discuţie despre asta! http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t113497-0.html
sau întreabă un medic dentist!:)

| Wantyouback a răspuns (pentru Esperança):

Multumesc!

| Esperança a răspuns (pentru Wantyouback):

Cu plăcere! Bunicul meu se ocupă cu albine, practic am crescut cu miere şi ştiu ce efecte arehee hee păcat că o folosesc cam rar!

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da fiindca contine zahar si zaharul ataca gingiile.

| baru a răspuns:

Sall. Din punctul meu de vedere, nu. Nici vorba. Problema zaharului si a gingiei se refera la fiecare aliment. Problema se pune, ca si cantitate, si de regula spalatul danturii. Legat de miere, este printre cele mai sanatoase alimente. Consuma, merita!

| alem a răspuns:

DA. ataca gingiile pt.ca e dulce

| MauiStatue a răspuns:

Mierea BIO e buna. Dar sa nu faci exces de ea.

| Pitbull305 a răspuns:

Da dauneaza pentru ca contine foarte mult zahar.