| Vlad_Vechiu_1994 a întrebat:

Dauneaza tigara electronica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tutunul dauneaza in anii de zile, lasa tigara, bautura, e dar am o viata si ce daca ai o viata respect-o nu isi bate joc de ea, iubesteo renunta la otrava

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Orice tigara dauneaza.
Te sfatuiesc altceva.
Stii bine ca fumatul iti poate face rau! Stii ca dai pe tigari o gramada de bani in plus! Stii ca fumatul mareste riscul aparitiei multor boli!
Gandeste-te mai bine la toate astea! Scrie-ti pe hartie motivele pentru care trebuie sa renunti la fumat.Alege-ti data exacta in care vei renunta la fumat, pentru a nu amana cu-n vesnic MAINE! Cu o zi inainte arunca toate tigarile si brichetele si fa-ti provizii de guma de mestecat, seminte sau biscuiti, din care sa ai tot timpul la tine.
Fa cat mai mult sport. Taie lemne, fa curatenie, fa gimnastica, orice te ajuta sa transpiri, eliminand astfel toxinele:sportul te ajuta sa te relaxezi si sa dormi bine!
Renunta la obiceiurile asociate cu fumatul. Daca obisniesti sa fumezi dupa mancare, iesi acum la plimbare sau mananca fructe.
Incearca de asemenea sa eviti alcoolul si cafeaua.
In prima zi incearca sa ai cat mai multe ocupatii, ca sa n-ai timp sa te gandesti la nevoia de a fuma o tigara.
Ce sa mananci?
Mananca multe cereale, spanac, smochine. Migdalele si stafidele sunt si ele foarte indicate.Cu cat aciditatea din organism e mai mare, cu atat mai repede te vei apuca de fumat.
De aceea evita:alcoolul, carnea, ouale si fructele acre.
Ti-am spus asta spre binele tau, tu decizi ce vei mai face in continuare!
Te pup!

| Prietenoasa a răspuns:

Dauneaza da te ajta sa te lasi de fumat nu e buna tigara sa nu folosesti.

| Criterion a răspuns:

Da.Dauneaza.Iata informatia:"După ce Marea Britanie şi Franţa au impus restricţii în ceea ce priveşte utilizarea ţigaretelor electronice şi Italia se pregăteşte să ia măsuri.
Medicii au descoperit că lichidul din rezervele acestor dispozitive conţine subsanţe nocive, dar şi metale grele: plumb, cadmiu, arsenic şi crom. Inhalarea acestora duce rapid la cancer de plămâni, tiroidă şi laringe.
Ca urmare, cercetătorii vor să propună un proiect care să interzică total vânzarea şi utilizarea ţigărilor electronice în toate ţările membre UE. Această iniţiativă va fi pusă la punct până la finalul acestei luni(iunie 2013).
Vezi aici:
http://www.libertatea.ro/......580.html".
Multa sanatate si vointa!

| dragosc2006 a răspuns:

Aburul din tigarea electronica poate dauna grav plamanilor, facam apa la plamani...

| romales a răspuns:

Ti-as recomanda insistent tigara electronica. Sunt cadru medical, si eu si colegii am studiat o perioada lunga acest dispozitiv, si il recomand de cativa ani tuturor pacientilor. De arunci nu mai recomand sa renunte "la rece" deoarece rata de recidiva este mult mai mare.

Daca te hotarasti sa incerci aceasta tehnologie ( tigara electronica este dispozitiv medical in unele tari ), te rog nu incerca tigarile cu tutun incalzit si te rog nu te descuraja de faptul ca vei tusi la inceput ( lichefiaza rezidiurile solide din tractul respirator pe care cand le vei expira iti irita tractul respirator la inceput si vei tusi pana le elimini) si nici de reclama negativa a unora. Firmele de tutun au dezaprobat dintotdeauna acest dispozitiv, singura diferenta mai nou ( 2018-2019 ) este ca acum promoveaza dispozitivele proprii de tutun incalzit.

Printre rezultatele medicale inregistrate la nivelul sectiei de pneumologie am constatat inclusiv atenuarea si chiar inversarea unor conditii precum BPOC-ul despre care se stia ca este o boala progresiva care nu poate fi tratata corespunzator si in nici un caz vindecata.