| vladsonea1999 a întrebat:

Tigara electronica cumparata dintr-un MAGAZIN CHINEZESC dauneaza? Sau nu ne aparat de acolo, din oricare magazin. DAU FUNDAwinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

La prima vedere, ţigara electronică pare soluţia ideală pentru a renunţa la viciu. Medicii sunt însă sceptici.
Mai puţin nocive, dar nici pe departe sănătoase, ţigările electronice câştigă teren printre fumători. Cei mai mulţi speră că pot renunţa la ţigara clasică. Tot ei dau şi verdictul: tehnologia nu îi scapă de viciu.
Recent introduse pe piaţă, ţigările nu au fost testate suficient. Efectele pe termen scurt nu au întârziat să apară.
Principul de funcţionare este simplu. Ţigara funcţionează cu baterii şi, în loc de fum, emite vapori de apă. Dispozitivul se încarcă cu nicotină şi doar cartuşul trebuie schimbat mai des.
Esenţa utilizată conţine substanţe cancerigere, iritante şi reziduuri de tutun.
Un lucru este însă sigur. La fel ca ţigările clasice, cele electronice afectează aparatul respirator şi intoxică organismul cu nicotină.
http://www.i-medic.ro/stiri/tigara-electronica-interzisa-argentina

| deea221 a răspuns:

DA, am citit mult despre asta, si eu mi-am achizitionat o astfel de tigara si iti spun: e = 0, total aiurea nu m-a ajutat sa ma las de fumat, iti lasa o senzatie inecacioasa in gat, toate tipurile de tigari electronice indiferent ca foloseti cu armome sau nu, plus ca am citit k sunt mult mai cancerigene ca tigarile normale si cauzeaza mai multe boli de plamani, daca nu ti-ai cumparat pana acum, te sfatuiesc sa nu iti cumperi, o sa stea bibelou cum sta si a mea, dupa ce te convingi de calitatea acesteia

| lucifer636 a răspuns:

Tigara electronica nu cauzeaza in general. Eu folosesc de un an, dar cumparata de la chinezi nu stiu cat este de buna. cele mai bune sunt cele de la eGo-T, dar sunt mai schumpe decat cele din alte magazine. uite aici http://www.esmoke.ro/categories/Tigara-Electronica-eGo%252dT/

| bogudoby a răspuns:

Mai multe despre tigari electronice si lichide gasesti aici: Tigara electronica

| DianaMonicaa a răspuns:

Buna!
Nimeni nu spune ca tigara elecronica e perfecta. Tigara elecronica dauneaza organismului dar in cantitati de 90% mai scazute ca cea obisnuita.
Daca e sa o luam pe partea cu ce dauneaza ce nu si prea multa sare dauneaza, alchoolul dauneaza, dulciurile, pastilele etc. Hai sa fim seriosi - normal ca dauneaza dar, cum am spus mai sus, mult mult mult mai putin decat o tigara obisnuita.

Tig elecronice nu conţin monoxid de carbon, dioxid de azot, cianură de hidrogen (acid cianhidric), acizi, arsen, plumb, bitumi, etc..contin numai nicotina pura (in cantitati infime) care e dovedit ca nu dauneaza organismului mai mult ca medicamentele de raceala spre exemplu.
Ca sa nu mai vorbim de restul beneficiilor tigarilor elecronice, prin care enumeram: nu lasa miros neplacut pe haine, in masina, in casa etc, sunt mai ieftine, le poti fuma oriunde, nu produce fum sau scrum etc.
Eu am cumparat o tigara elecronica de aici: www.e-smoke.ro si mi-au oferit consultanta gratuita. Adica m-au ajutat sa aleg tigara care mi se potriveste in functie de cat fumez etc. si sunt super multumita.